Mida siis teha, et mitte pahandada käivitusabi jumalusi? Välja lülitatud mootoriga abistava auto pealt tuleb esmalt vedada punane „krokodillikaabel“ aku plussklemmilt nõrga aku plussklemmile. Seejärel ühendada samas järjekorras teine, miinuskaabel. Kõige parem on, kui miinuskaabli saaks ühendada mitte nõrga aku miinusklemmi, vaid mootoriplokiga. Mitmetel uuematel autodel juhendavad seda tegema juba ka kapoti all avanevad viidad. Kel aga auto, mil aku pakiruumis, sellel on plussklemm ikkagi ka mootorikatte alla toodud, et ise kunagi hätta ei jääks.

alt


Foto: Ilmar Saabas

Nüüd on aeg panna käima terve akuga auto, ent mitte kohe teisegi masina süütevõtit keerata. Ikka selleks, et kaitsta abistaja elektroonikat. Tuleb varuda 10-15 minutit, mil elujõus sõiduk tühja akut lihtsalt vaikselt laeb. See ongi turvalise käivitusabi andmise peamine kitsaskoht, sest kes see tundmatu isik, kelle, pöial püsti, äsja lumisel teel peatasite, ikka viitsib pakases veerand tundi passida. Ning jahe on ju ka teil, mistõttu tuleb varuda alati mällu punt Baskini anekdoote vms. rahvalikku teabevara, mille saatel end abistava auto sooja salongi ootama möllida.

Alles siis, kui naljad otsas, saab abivajaja loa end käivitada üritada. Enne tuleb aga abistajal enda auto mootor kindlasti välja suretada. Kui ka siis ei lähe auto käima, tuleb tunnistada, et aku asemel on sai. Sellest probleemist aitab välja aastas mõnel korral aku autolt maha tõstmine ning tubase laadijaga täielikult täis laadimine. Tülikas? Või on tülikam siiski taaskord külma ilmaga ebameeldiva üllatuse osaliseks langeda?

Allikas: EE

Genfi autonäitusel tuleb esitlusele hulk ekstravagantse välimusega neljarattalisi. Erilise disainiga paistavad teiste seast silma eelkõige sportautod ja keskkonnasõbralikkust taotlevad elektriajamiga väikemudelid.

alt

foto: Reuters / Scanpix

Galerii siit