Muuda oma veebileht edukaks - põrkemäär!

Veebindus
Tüpograafia
Kas te usute, et on võimalik mõista oma veebilehe statistikat ka ilma doktorikraadi omamata? Tasuta tööriistad nagu Google Analytics lihtsustab veebilehe andmeid nii, et teil on kergem aru saada, mida külastajad teevad teie lehele saabudes.

Üks paremaid uuendusi oma veebilehe mõistmiseks on mõõdetavad andmed, mille alusel on hea teha muudatusi oma lehel. Selles õppetükis õpime me bounce rate'i ehk põrkemäära kohta ning selle kohta, kuidas sellest aru saamine võib aidata sinu veebilehte.

Võib-olla olete harjunud lugema sellest, mitu „külastust“ on mõni veebileht kogunud. „Külastuste“ kogumine omas tähtsust aastal 1985, kui külastus tähendas lehe vaatamist (arv kordi, kui veebilehte vaadati). Täna me näeme, et kõigile veebilehtedele satutakse palju, mis muudab selle mõõtesüsteemi mõttetuks. Varasemalt oli külastuste arv parim edu mõõdik, kuid nüüd on meil olemas põhjalikumad ja detailsemad mõõtsüsteemid analüüsimaks veebilehtede esitust.

Põrkemäär aitab ära tunda nähtust, mis veebikülastaja lähtepunktist näeb välja selline: "tulin; ehmusin; lahkusin." (Tehniliselt tähendab see ühekordset lehe vaadet.) Varasem külastajate arvu mõõdik näitas inimeste hulka, kes sinu lehel käisid, kuid põrkemäär näitab seda, kui paljud neist lahkusid sinu lehelt seal midagi tegemata(vaevumata isegi ühte hiireklõpsu tegema!).

Põrkemäära iseloomustab:
1) Seda on väga raske valesti mõista. Ta mõõdab inimeste arvu, kes saabusid sinu lehele ja keeldusid isegi ühte hiireklõpsu tegemast!
2) See on kättesaadav enamuses veebi analüüsi tööriistades, sealhulgas Google Analyticus.
3) See on kiire ja lihtne kasutada. Põrkemäär aitab sul ühe tunni jooksul mõista, kus ja kuidas oma veebilehel muudatusi teha.

Vaatame nüüd, kuidas see päriselt välja näeb. Juhul, kui sul on Google Analytics konto, näed sa sisselogides järgnevat:


See tähendab, et umbes 77% veebilehe külastajatest tulid veebilehele, ehmusid ja lahkusid. Valus! Selle põhjal on sul tõenäoliselt vaja lasta hädarakett, kuna asjad peavad hakkama muutuma. Siin on kaks lihtsat ja konkreetset ideed:

Nõuanne #1: Uuri välja, millistelt lehtedelt sinu veebile tullakse ja millised neist lehekülgedest saadavad kõige rohkem lahkuvaid külastajaid. Selleks pead minema "Traffic Sources" (Google Analyticus, või ükskõik millises töövahendis, mida sa kasutad), vajuta "Referring Sites," ja põmm!


Nii umbes 15 sekundiga tead sa millised lehed on sinu „parimad sõbrad igavesti“ (Bestikad) ja kus sa pead veidi süvenema. Leides lehed, mis saadavad sulle kõige rohkem kohe lahkuvaid külastajaid, saad sa uurida põhjuseid (kampaaniad; kontekst, kuhu sinu link on asetatud; reklaamid) ja teha vajalikke muudatusi kindlustamaks seda, et külastajad leiavad sinu lehele tulles seda, mida nad otsivad.

Siiski need ei pruugi olla kampaaniad, mis põhjustavad lehe külastajate kiire lahkumise; asi võib olla konkreetses lehes, millel nad maandusid. See viibki meid nõuandeni #2: Mine “Content” (selle nimega on ta Google Analyticus) ja vajuta "Top Landing Pages" raportil:


Vasakul on sinu veebi erinevad lehed ning paremal nende põrkemäärad. Pea meeles, et sina ei määra oma veebi esilehte. Inimesed kasutavad otsingumootorit, mis leiab ise kõige asjakohasema lehe sinu veebilt ja just see ongi antud juhul esileheks. Juhul, kui su veebil on 50 000 lehte, siis on sul ka 50 000 esilehte. Ülalolev tabel näitab sinu veebi kümmet edukamat lehte ning seda millised neist ei köida sinu külastajaid piisavalt, et saada kasvõi ühte klikki!

Vähem kui tunni jooksul avastad sa, millised allikad on sinu parimad sõbrad ning millised lehed sinu veebil vajavad ülesvuntsimist. See kindlustab madalamad põrkemäärad, suurema aktiivsuse sinu veebil ja ehk isegi suurema kasumi. Uurimaks teisi võimalusi põrkemäära efektiivsemaks kasutamiseks vaata seda artiklit Occam Razori blogis.

Edu!

Allikas: http://googleblog.blogspot.com/2009/02/stop-bouncing-tips-for-website-success.html

Tõlge: Mare Soonik & Helari Hellenurm

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS