Peagi saab iga kogudus ja üksikisik registreerida omale ühe või mitu .ee veebiaadressi

Veebindus
Tüpograafia

altAlates 1. maist hakkavad kehtima uued domeenireeglid, millega lastakse Eesti domeenid vabadusse. Uue korra alusel on võimalik igal inimesel või firmal/organisatsioonil registreerida .ee lõpuga veebiaadressi. Hetkel kehtiv kord lubab .ee veebiaadressi ainult firmadele ja organisatsioonidele ning igale ettevõttele ainult üks .ee aadress. Avalduse alusel on praegu võimalik ka taodelda lisadomeeni, kuid seda avaldust ei pea rahuldama, seega ei ole kindel, kas saad lisadomeeni või mitte. Eraisikud ei saagi .ee lõpuga veebiaadressi.

Praegu kehtiva domeenireeglistiku suhtes on olnud palju kriitikat ning tänu Jumalale asjad hakkavad lõpuks muutuma! Näiteks Kolgata koguduse noored ootasid peaaegu poolaastat lisadomeeni kolgatanoored.ee. Või siis kui mõnel ettevõttel või organisatsioonil oli vaja mingi eriprojekti või tööharu tarvis lisadomeeni, siis see oli paras "kadalipp". Olles nõustanud erinevaid veebiprojekte tean, et lisadomeeni saamiseks või üldse domeeni saamiseks on olnud vaja väga loovat lähenemist. Otsida näiteks mõni ettevõte, kes oma firmanimi.ee aadressi ei kasuta või siis kui mõnel organisatsioonil on oma firmanimi.ee aadress aga lisadomeeni ei ole, siis kasutada seda ettevõttet, et teha nimele lisadomeene. Sarnaste skeemidega on tehtud paljud head internetiprojektid, kuna teistmoodi ei olnud lihtsalt võimalik. Peatselt jõustuv uus domeenireeglistik annab võimaluse vabaneda sellistest trikkidest.

Aga mida see siis tähendab kohalikule kogudusele? On nii positiivset aga ka negatiivset.

Negatiivne on see, et igal domeenil (näiteks veebiaadress www.kolgata.ee) saab olema aastamaks, mis tähendab kogudusele igaaastast kulu. Praeguseks on avaldatud aastamaks, mida peavad registripidajad tasuma Eesti Interneti SA-le ja see on 285 krooni. Loomulikult on ka registripidajal(näiteks veebiserveri haldur, koht, kus hoiad füüsiliselt oma veebi) omad kulud ning ta lisab üsnatõenäoliselt veel "mõned kroonid" otsa. Võimalik on ka selline tsenaarium, et tavakodanikule ei lähe domeeniregistreerimine midagi maksma, sest Eesti veebihalduri teenuse turg on piisavalt täis ja konkurentsis püsimiseks ei saa väga palju juurde küsida.

Teine negatiivne asi on see, et mõned inimesed võivad domeenimedega hangeldama hakata ostes hunniku domeeninimesid ära ja kui sul seda vaja läheb, siis pead maksma väga kõrget hinda. Seega esialgu läheb domeeninimede registreerimisega kibekiireks...

Positiivne on aga see, et domeeni saab iga üks registreerida ja nii palju kui aga raha on. Samuti on võimalik, et võib omada mitut .ee veebiaadressi. Seega, kui kogudusel on vaja noorteveebi või mõne projekti tarvis veebiaadressi, siis see pole enam probleem. Tuleb leida vaba nimi, see registreerida, maksta tasu ning aadress kuulubki sulle.


14.1.2010 Eesti Interneti Sihtasutuse uudis: uus kord jõustub 1. maist 2010

Vastavalt Eesti Interneti Sihtasutuse uudisele 14.1.2010 jätkub domeeninimede reeglite eelnõule laekunud ettepanekute läbitöötamine ja uus kord jõustub 1. maist 2010.


Teave enne 14.1.2010:

Alates 1. veebruarist 2010 käivitab Eesti Interneti Sihtasutus .ee-lõpuliste  domeenide registreerimise uute reeglite järgi. Kogu vastav info on EIS veebilehel, küsimused uue korra kohta saab edastada kontaktaadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Lähemalt vt. ka:

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi töögrupp

Reeglistiku viimiseks kooskõlla muutunud ajaga kutsus majandus- ja kommunikatsiooniminister kokku töörühma, kuhu kuulusid esindajad MKM-ist, HTM-ist, EENetist ning paljudest suurematest Internetiga tegelevatest firmadest. Töögrupp lõpetas töö 2008.10.11 ning koostas Vabariigi Valitsusele esitamiseks raporti. Töö produktiga saab tutvuda m.h. ka EIS veebilehel, kuid kahetsusväärselt on sealt välja jäänud EENeti esitatud parandused ja muud lisad. Toome siinkohal ära dokumendi koos lisadega.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS