7 nippi toidu eest

Veebindus
Tüpograafia

alt

Kiriku kodulehel on tohutu potentsiaal ja oluline osa teavitustegevuse strateegiast, et saavutada eesmärgid ning jõuda kohaliku kogukonnani. Koduleht võib olla nagu ahvatlev "vaateaken", kuid kindlasti on see virtuaalne uks inimeste usule juhtimisel. Kirikud kes mõistavad, kuidas kujundada koguduse kodulehte, teevad teavitust tõhusamalt. Siinkohal anname esimesed nipid, mis aitavad teil oma kodulehe hinnata ja leida uusi ideid, mida võiks kodulehel muuta või teha paremini. Samuti aitab see teil kavandada uut kodulehte.

Kui palju informatsiooni annab teie avaleht? Avaleht ei pea iseenesest sisaldama vastuseid kõigile küsimustele. Näiteks avalehel ei pea olema pastori läkitus toodud täies mahus, vaid pigem viide sellele, kus seda lugeda saab. Sama kehtib tervitustekstide suhtes. Oluline info peaks olema paigutatud nii, et see on nähtav ilma brouserit kerimata. Ideaalne paigutus arvestab ekraani resolutsiooni 1024 x 768, mida kasutab enamus inimesi. Uuringud kinnitavad, et esmakülastajad ei kasuta kerimist navigeerimiseks, kui tegu pole uudisteportaaliga.

Milline on kodulehe värvitasakaal, teie kodulehe värvipsühholoogia? Milline on graafika ja tekstid, kas see on harmooniline ja silmale õrn? Graafika ja disaini alusel tehakse otsus, kas jätkatakse kodulehe lugemist või lahkutakse kohe, kinnitavad turunduse uuringud. Inimestel on erinev värvikogemus, kuid 90% teadmistest jõuavad meieni läbi nägemise. Hinnanguliselt on 40% nägemismeelega vastuvõetavst informatsioonist seotud värvidega. Värvidel on tähendused. Värvisemantika mõjutab meid kõiki. Kuid värviõpetuse tundmine ja professionaalse kasutamisega mõjutatakse inimesi ja luuakse meeleolu.

Kui tegu ei ole õppeasutusega, vaid eelkõige koguduse kodulehega, siis üle kümne lingi pakkuda külastajale, on liig mis liig. See ajab inimesed segadusse. Pigem tuleb piirduda 3-4 valikuga, mille avanedes saab lugeja sisulise ja täpsema info. Üks võimalus on juhtida inimeste tähelepanu, seda nii, et teised lingid äratavad vähem tähelepanu.

Kas teie kodulehel on nn "splash" tervitus. See on graafiline lahendus, mis ei paku muud olulist, kui näitab klippi. Selline lahendus väsitab ja inimesed reeglina lahkuvad veebilehelt enne, kui see multikas läbi saab. Nad ei tulnud teie lehele vaatama reklaami, vaid otsima sisulist infot. Flash tervitused mõjuvad ärritavalt ja neid ärge kasutage. Häda on selles, et see teeb kodulehe allalaadimise aeglaseks ja keegi ei ole nõus ootama lihtsalt klipi tõttu, kuni ta jõuab sisulise infoni. Kodulehe allalaadimine peaks jääma 2 sekundi piiridesse. Flashi häda on ka selles, et otsingumootorid eelistavad kiireid kodulehti ja seavad need otsingutulemustes ettepoole.

Kas te aitate veebilehe külastajaid kodulehe külastamisel? Kogudused pööravad palju tähelepanu kiriku külastajatele, kus uued inimesed kiriku külastamisel saavad juhtnööre saalitöötajatelt, kuid nii tuleb inimesi tuleb juhtida ka kodulehe külastamisel. Seda tehakse linkide ja juhiste abil, et veebilehe külastaja saab aru, kus ta asub, kus ta on juba olnud ja kuhu ta saab veel minna. See ei ole sitemap, vaid navigatsiooni ehitamine nii, et see on kasutajasõbralik. Selleks puhuks saab luua ikoonid, nool märgised ja kasutada erinevaid värve. Õige võimalus - link peab olema õigel ajal. Kui veebilehe külastaja tajub, et ta on ära eksinud, siis ta lahkub lehelt. Lihtsalt sulgeb akna. Koguduse kodulehe navigatsioon peaks olema otsekui ekskursioon läbi kiriku, kuid "näituse" teema valib inimene, olenevalt sellest, mis talle huvi pakub. Kes meist ei oleks sattunud kodulehele, kust ei saagi lahkuda! Vähemalt enne, kui sa ei vajuta mitu korda nupul "jah ma soovin" sulgeda!

Kas te olete katsetanud koguduse kodulehte erinevate veebilehitsejatega? Kirja suurus ei pea olema maksimaalne, ega isegi mitte teie kodulehel valitav ning nähtav funktsioonaalsus, küll aga võite koostada vanemate inimeste jaoks lingi "Vali lugemiseks suurem kiri" ja ekstra sisulehel annate juhtnöörid, visuaalsed pildid, mida tuleb selleks teha. Kuidas kasutada oma veebilehitseja menüüd, et fonti seada suuremaks. Näiteks Mozilla puhul: View > Zoom > Zoom in Ctrl ++. Seega te ei õpeta üksnes seda, kes on Kristus, vaid ka seda, kuidas teksti suuremalt lugeda ehk arvutit kasutada. Eakad on sellise abi eest väga tänulikud. Samuti on kasulik koduleht testida kasutajatega, kellel on veebikogemused mõõdukad ning te saate teada, millised on teie kodulehe nõrgad kohad. Suurte kogemustega internetikasutajad ei pruugi näha neid nõrkusi, eriti webmasterid, kuna nad on harjunud kasutama kõikvõimalikke lisasid. Ka tuleks kodulehe loomisel mõelda sellele, et koduleht ei oleks arusaadav ainult koguduse liikmele, vaid sinna on teretulnud ja oodatud kõik inimesed. Küsitlege mittekristlasi, paluge neil külastada teie kodulehte ja paluge saaata tagasiside. Näiteks te võite paluda otsida üles mõni teema ja te saate teada, kas ta leidis selle üles, kui keeruline see oli, kui kaua selleks aega kulus jt.

"Seda kirikut huvitab ametlik programm. Neil on pühapäeva jumalateenistused. See ei ütle mulle midagi inimestest, kes seal käivad. Nii et ma ei ole kindel, et ma olen tõesti teretulnud. Kui ma lähen, on võimalik, et neil omad tingimused. See koduleht on mõeldud ainult koguduse liikmetele, mitte väljastpoolt nagu mina."

Kas kodulehel on kristlaste kõnepruuk? Paljud kirikute kodulehed sisaldavad suurel hulgal kristlikku terminoloogiat, mida tavainimene ei mõista. Seetõttu, kui koguduse lehel kasutatakse mõisteid, on hea need terminid lahti selgitada. Seda saab teha sama sisulehe all või siis nii, et te loote selleks eraldi sisulehe ja kui kodulehel on vastav termin, siis lingite sõnastikku. Selline lahendus on efektne, kuid ei pruugi olla mugav, kuna iga mõiste juures peaks "hüppama" sõnastikku. Seetõttu, kui me soovime näha koguduse lehel mittekristlasi ja neile kirjutada mõistetavalt, siis tuleb tekstid eelkõige koostada arusaadavas keeles ja kõnepruugis, et need oleksid kõigile jõukohased.

Internetiturundus OÜ korraldas 2010 oktoobri lõpus koolituse koguduse liidritele "Kuidas kodulehte efektiivselt kasutada koguduse töös?". Koolitus kestis ühe päeva ja seetõttu aeg seadis piirid ette. Koguduse kodulehe tegemine on märksa keerulisem kui ühe e-poe avamine internetis. On palju enam nüansse, mida tuleb arvestada koguduse kodulehe tegemisel, siis tekkis idee avaldada sel teemal artiklite sari. Kodulehe tegemine on püsiv protsess turunduses, mis hõlmab sadu elemente, seetõttu loodame, et saate aja jooksul kasulikke juhiseid ning ka täna mõne vajaliku näpunäite, mida ära kasutada oma koguduses.

Kõik artiklid avaldatakse vaid portaaalis Kaev.net - nii et, üks põhjus veel, miks külastada portaali Kaev.net. Püsige lainel! 

Allikas: Internetiturundus OÜ
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS