Hiljuti nägi päevavalgust Fedora 18. See on linux. Operatsioonisüsteem Sinu arvutile :) Usun, et see on hea alternatiiv (piraat-)windowsile.

Tegemist on tasuta alternatiiviga näiteks windowsi asemele. Kirjutasin sellest ka väikese ülevaate, mis on küll rohkem tehnika inimestele aga igaljuhul, seda saab vaadata Pingviini foorumis: Fedora 18

Ma ei hakka siin kiitma või laitma ühe või teise plusse ja miinuseid, pigem püüan anda omalt poolt pisut valgust tasuta ja legaalse tarkvara kohta. Võib-olla on Su arvutis piraat-windows või siis lihtsalt soovid proovida midagi uut, igal juhul soovitan proovida Linuxit oma arvutis :) Linuxilisi on palju aga kuna ma ise kasutan igapäevaselt Fedora Linuxit, siis käepärasem on mul tutvustada just Fedorat.

Kõige tähtsam uue süsteemi installimise juures

Kõige tähtsam on see, et tuleb oma andmed varunda - kõik dokumendid, pildid, audio-video failid. Kupeeri kõik oluline kas välisele kõvakettale, mälupulgale, DVD-le või näiteks oma Google konto drive-le või siis Dropboxi (vajadusel saad teha mitu kontot, kui kõik ära ei mahu).

Fedora install

Kui kõik on dubleeritud, siis võid installimise juurde minna. Selleks peab Sul olema Fedora DVD või Fedora LiveCD. DVD-l on kogu Fedora kõigi oma programmide valikuga, LiveCD on kokkuvõte enim vajaminevatest programmidest ja enamus juhtudel ka LiveCD-st piisab. Loomulikult, kui LiveCd install on tehtud, siis saab ka hiljem kõiki programme lisada, mis esialgselt välja jäid.

Fedorat saad alla laadida siit: Tõmba Fedora (automaatselt pakutakse LiveCD-d).

Peale allalaadimist tuleb plaaditõmmis kirjutada plaadile. Fedora LiveCD on pisut üle 900 mb, seega on hea kasutada LiveCd-ks tühja DVD-d. Plaaditõmmist saad kõrvatada windows 7-s näiteks nii, kui vajutada allalaetud Fedora plaaditõmmisele parema hiireklikiga ja valid "Burn Disc Image".

Vaata LiveCD tegemist ja Fedora 15 installimist

Eelmine video oli küll seotud Fedora 15-ga aga seal on hästi näha LiveCD tegemist. Allpool on video Fedora 18 installimisest.

Vaata Fedora 18 installimist LiveCD pealt

Juhul, kui Sul on pakkuda omalt poolt häid videosid ja näpunäiteid antud teemas, siis lisa need allapoole kommentaaridesse :)

Ikka kuulen siin või seal uudisteportaalides imelikke hüüdeid, et Linux ei sobi töölauaks ehk tavainimese tavakasutusega arvutisüsteemiks. Jääb küsimus, et kas keegi neist on ka kasutanud pikemalt aega linuxilaadset süsteemi või on kuskil mingi väikese takistuse otsa takerdunud ja kohe järeldused teinud. Minu soovitus on mitte juhinduda taolistest artiklitest ega kommentaaridest vaid ikka ise järgi proovima - võite üllatuda, et see linuxiasi töötab väga hästi!

Mingil viisil kasutame me kõik linuxil põhinevaid süsteeme oma igapäeva elus! Järgnevalt mõned näited... Umbes 100 000 Eesti leibkonda vaatavad Elioni digiTV-d, kõigi nende digiboksides jookseb Linux. Umbes pooltel neist on uus LCD-telekas, millest umbes kolmandik (~15 000) on Samsungi tooted, milles samuti jookseb Linux. Kui sul on kodus juba Bluray või muu multimeediapleier, siis väga suure tõenäosusega töötab ka see Linuxil. Vähemalt pooled eestlased külastavad iga päev delfi.ee, postimees.ee või epl.ee uudistesaite, mis kõik jooksevad Linuxil. Umbes 6000-10 000 eestlast kasutavad juba Android opsüsteemiga nutitelefone, mis samuti jooksevad Linuxil. Kui politseipatrull teid kinni peab ja teatab, et teil on kindlustus või ülevaatus puudu või ületasite kiirust, siis on ka selle põhjuseks politseinike pardakompuutrites töötav Linux. Isegi kui oled Maci/iPhone'i/iPodi/iPadi kasutaja, siis umbes 2/3 Maci opsüsteemist on Linuxitega ühine ja pärit opensource projektidest. Nii et reaalsus on, et umbes 2/3 eestimaalastest kasutab igapäevaselt kuidagimoodi Linuxit, seda tegelikult aimamata.

windows ja linux on ikka täiesti erinevad.. aga ei midagi harjumatut.. kui oled Mac'i kasutanud, siis pole ka palju ümber harjumist linuxiga, sest Mac ja Linux juured tulevad mõlemad Unixist..ühesõnaga Mac ja Linux on ühest suguvõsast smile.gif