Vabaabielus* elava paari definitsiooniks võiks olla “hetero-seksuaalne paar, kes ei ole abielus, kes aga püsivalt jagavad ühist eluruumi ja on regulaarselt seksuaalvahekorras”. Vabaabielu võib olla väga ajutine ja juhuslik (rohkem midagi “püsiva käimise” moodi) või see võib olla abieluks ettevalmistumine või abielu asendus. Alates 1970ndatest on vabaabielude hulk paljudes Lääne ühiskondades järsult kasvanud (D. Dormer, The Relationship Revolution, lk 7-20). Näiteks Suurbritannias muutus vabaabielu-enne-abielu elanikkonna enamuse praktikaks aastal 1992.

Mitmed meist on tuttavad pastor Andy Stanley'iga North Point Community Churchist, lisan ühe tema ingliskeelse videosõnumi suhete teemal.

Kui ma kohtan õiget inimest, siis saab kõik korda. Selline mõtteviis tekitab probleeme suhetes ja häälestab meid valesti abieluks.

Selles sõnumis Andy Stanley kutsub meid üles endalt küsima, kas me ise vastame nendele ootustele, mida me ootame sellelt "ÕIGELT". Andy juhib tähelepanu erinevatele käitumisviisidele, mis on inspireeritud Jumala Sõnast.

Vaata Armastuse, seksi ja kohtamise uued reeglid videot

Psühholoogiline uurimus näitab, et abielueelset sugulist läbikäimist vältivate paaride suhe kujuneb õnnelikumaks ja püsivamaks ning pakub suuremaid voodirõõme. Ameerika teadlaste uurimus toetab ranget moralistlikku seisukohta, et esimese vahekorraga peaks ootama pulmaööni.

Uurijad esitasid enam kui 2000 abieluinimesele küsimusi nende suhte kohta, pärides muu hulgas, millal algas suguline läbikäimine, vahendab The Independent.

Hull matk ehk paadimatk Koiva jõelPeagi, algusega kell 16.00 Vanemuise eest, olemegi minemas Hullule matkale Tartu Ülikooli esmakursuslastega. Tagasitulek pühapäeva pealelõunal.. Meie hulgas on erineva ala inimesi: filosoofia-, geograafia-, keemia- ja teloogiatudengeid.
Mitmed on küsinud, et miks see just Hull matk on? Kas osalejate pärast või toimub seal midagi väga hullu? Tegelik põhjus on aga üsna lihtne, kuna septembris on juba õhtuti üsna külm, siis selle tõttu ongi tegemist Hullu matkaga :) AGA igati tore saab sellegi poolest olema! Meisterkokk Daire teeb süüa seega kõht saab täis :p ning ma luban, et teen laupäeval sauna, seega vähemalt ühel õhtul saab sooja :D

Skype avaldab tööportaalis CV.ee 36 tööpakkumist, kus muuhulgas pakutakse tööd evangelistile. Kanditaat peab tundma huvi inimeste vastu.

alt

 

Tööpakkumisega saad tutvuda siit

 

Android (alates 2.3.3)

Eesti Piibliselts avalikustas 29. detsember 2013 Android (2.3.3 ja uuemad) platvormile sobiliku tarkvara. Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.piibel.android

Vanematele telefonidele:
 
Biblephone kolis http://biblephone.intercer.net/

Kristiina Ross: Heebrea laenud Eesti keelesEesti keeles on üks laenu- või mõjutuste kiht, mis teistes, meile kultuuriliselt lähedastes keeltes puudub, või vähemalt ei ole seal nii selgelt esindatud; laenatakse enamasti laenatakse keeltest, mille kõnelejatega vahetult kokku puututakse - kuid on olemas kultuurlaenud, mis levivad kirjalikke tekste pidi. Kõige tuntumad kultuurlaenud tänapäeva euroopa keeltes on kreeka ja ladina sõnad. Eesti keeles on lisaks kreeka ja ladina laenudele ka heebrea mõjusid, mis on meile tulnud esimese eestikeelse piiblitõlke kaudu.

Uuele Testamendile tiiru peale tegemine laiavaateliselt:

GRAAFIK
1 nädal - Matteus & Markus
2 nädal - Johannes
3 nädal - Luukas & Apostlid
4 nädal - Roomlased
5 nädal - Korintlased 1 & 2
6 nädal - Galaatlased - 2 Timoteosi (k.a.)
7 nädal - Tiitus - Juuda (k.a.)
8 nädal - Ilmutus

Peagi on avanemas Jumal.ee veebileht, kus saab olema inimeste lood Jumalaga, mis on tehtud I Am Second stiilis. Sellega seoses palume kõigi abi, et leida hea eestikeelne lause, mida öeldakse iga video lõpus.

Kes on Jeesus? küsitlus Tartu inimeste seasTartu Kolgata baptistikoguduse noored küsitlesid Tartu linna peal inimeste arvamust selle kohta, kes on Jeesus. Küsitlusest selgus, et vähemalt Tartu inimesed küll ei tea Kes on Jeesus.

Käesolev video on tehtud illustratsiooniks Kolgata koguduse pastori jutlusele Kes on Jeesus? Jumalateenistus toimus 18. september 2011 Kolgata koguduses. Allpool on link Kolgata koguduse audiojutlustele, kus on ka siin nimetatud jutlus kuulatav.

http://www.vimeo.com/29770151

Kolgata koguduse jumalateenistused toimuvad igal pühapäeval kell 11, Tähe 66 (Tartu).

Kolgata koguduse audiojutlused

Kaks viisi, kuidas vallalisena kindlasti ei tasu eladaTartu Kolgata baptistikoguduse noored tegid õppevideo, kuidas vallalisena ei tasu elada.

Video on tehtud Kolgata noorte suhete seeria esimeseks õhtuks, mille teemaks oli "Kuidas vallalisena ellu jääda". Selles videos on näidatud kaks viisi, mis näitavad, kuidas ei tasu vallalisena elada.

Kolgata noorte järgmine suhete seeria teema keskendub poiste ja tüdrukute vahelisele sõprusele. Teemat lahkavad Valdur ja Liisa.

Kolgata noorteõhtu "Poiste ja tüdrukute sõprusest" toimub neljapäeval kell 19, Kolgata kogduses, Tähe 66 (Tartu).

Millist tuntud kristlikku bändi sooviksid lähiajal näha ja kuulda Eestis?

Skillet videopildis Maata Näkyvissä FestivaliltMaata Näkyvissä festivalil oli peaesinejaks Skillet Usast. Plussil, Kaev.net'il ja Pildiraadiol oli võimalus osaleda varasemalt toimunud pressikonverentsil ning küsida bändilt nende elu ja tegevuse kohta.

Tänu Pildiraadiole ja Pluss meeskonnale on sul võimalus saada osa pressikonverentsist ja live-kontserdist videopildis!

Videos saab vastused küsimustele bänd alguse kohta, mis on Skilleti eesmärk, ja mis põhjusel on nad juba 15 aastat seda kõike bändiasja teinud?

Plussi ajakirjanik Anete Palmik; Video Pildiraadio; Pilt Helari Hellenurm ? Kaev.net

{hwdvideoshare}id=360|width=560|height=340{/hwdvideoshare}

Allikas Plussmeedia

alt

Kolmekordne Dove muusikaauhinna võitja Ginny Owensil on valminud uus plaat Get In. I'm Driving. Uus plaat on stiililt pop, bluusi, jazzi and souli segu. Plaati saab kuulata aadressil www.newreleasetuesday.com registreerunud kasutajad.

Get In. I'm Driving plaadil:

01. Get In I'm Driving  
02. Mystery of Grace  
03. Before You Fly  
04. Rain  
05. Joined At The Heart  
06. Better Off  
07. Lay It Down  
08. Higher Ground  
09. Daughter Of Destiny  
10. Better That Way  
11. The Song

 

Häid muusikaelamusi!

alt

Kaugtöö käigus on töötaja teatud määral iseseisev ning omab võimalust töötada kodus talle sobival ajal. Kaugtöö tegemises lepivad pooled eraldi kokku ja töötaja on allutatud ka siin tööandja juhtimisele ja kontrollile ning saab perioodilist töötasu. Üldjuhul pakuvad ettevõtted kodus töötamise võimalust siis, kui töötasu makstakse töösoorituse hulga eest (tükitöö).

Töölepingu seaduse alusel on tegu erijuhuga, mis hõlmab töö tegemist töötaja elukohas. Teatud tööülesandeid saab täita väljaspool kontorit ning töötaja kohalolek ei ole ilmtingimata vajalik. Kaugtööd saab teha eeldusel, et töötajal on töövahendid. Näiteks arvuti, internet ja vajalikud oskused.

Millistest reegilitest saab juhinduda, kui sul tuleb töötada kodus?

Kodus töötamiseks peab olema kontorisarnane töökeskkond, soovitavalt eraldi ruum, aga kui seda pole, siis on vajalik vähemalt toanurk, alaline töökoht, kus sa saad mugavalt hoida oma töövahendeid, pabereid ja kaustu, kuhu sa võid oma poolelioleva töö jätta.

Tööpäeva tuleb alustada ühel ja samal ajal. Tunne rõõmu sellest, et sa ei pea kuhugi tormama. Sa ei pea õues külmetama ega istuma liiklusummikus.

On väga oluline pöörata tähelepanu oma välimusele. Sa peaksid olema riides, nagu sa oleksid tulnud tööle kontorisse. Kena välimus loob hea enesetunde ja töömeeleolu.

Tunne rõõmu hommikusöögist ja naudi seda. Sa ei sõltu bussiväljumisest, ummistunud tänavatest. Söö nii, et sul ei oleks kiusatust katkestada asjatult tööd ülemääraste söögikordade tõttu. Muidugi võid sa pidada kohvipause ja võtta need päevaplaani sisse. Eriti on see vajalik arvutiga tööd tehes, et puhata silmi. Iga tunni järel tee kindlasti paus 10 minutit ja vaata aknast välja, kaugele, et lõdevestada silmalihaseid.

Kui sa teed 8 tundi kaugtööd, siis pead töötama kogu päeva. Ütle endale „Ma töötan kaheksast neljani!“ ja täida seda. Sel ajal tegelegi ainult tööalaste küsimustega. Teata teistele, et sulle võib selles ajavahemikus helistada. Luba endale ametlikult tunnine lõunavaheaeg ja naudi seda täiega!

Tööd tuleks alustada täpselt, siin ei kehti vabandused. Töörutiin on ääretult oluline ja punktuaalsus loob eelduse töö efektiivsusele.

Kuid kaugtööd tehes on suur oht teha ka ületunde. Sa võid mõelda, et sul tuli hea mõte ja sa töötad sellega edasi, kuni see saab tehtud. See ei ole õige. Ka „töölt lahkuda“ püüa õigel ajal. Pööra oma töökohale selg kuni järgmise tööpäevani.

Kodutöö puhul on väga oluline, et sa ei jää eemale teistest inimestest. Sa võid teha „visiidi“ mõne tuttava juurde või lemmikkohvikusse. Kui sul on müügitöö, siis kohtumine kliendiga on sinu päeva tippsündmus, kus sa saad kodust välja. Seda enam on hea kohtuda inimestega väljaspool „töökohta“ mõnes huvigrupis või aktiivselt aega veetes.

Tähtis on säilitada professionaalsed ja ärikontaktid. Oluline on ajaga kaasas käia, püsida aja tasemel, et mitte öelda inimestest võõrduda. Isegi kui sa ei kohtu oma kolleegidega regulaarselt ja te suhtlete meili, telefoni või skype teel.

Sa oled (iseenda) peremees ja tunne rõõmu sellest.

TLS paragrahvi 6 lõike 4 alusel võivad töötaja ja tööandja leppida kokku kaugtöö tegemises, s.t töötaja jaoks töökohustuste täitmist väljaspool tööandja ettevõtet, näiteks töö tegemist töötaja elukohas.

Tööandja peab töötajat kirjalikult teavitama kaugtöö tegemise kokkuleppest. Teavitamiskohustuse saab lugeda täidetuks, kui kaugtöö kokkulepe kajastub kirjalikus töölepingus. Kirjaliku teavitamiskohustuse täitmata jätmisel eeldab TLS, et töötaja täidab tööülesandeid tööandja ettevottes (TLS § 6 loige 9).

Kui sulle meeldib kodus töötada ja sulle pakub huvi internetiturundus või programeerimine või kodulehe tegemine või disain või logo kujundamine või sulle meeldib teha müügitööd ja kohtuda inimestega, siis võta ühendust ettevõttega Internetiturundus OÜ. Kandideerimiseks saada oma CV.

Allikas: Internetiturundus OÜ

 

altGoogle'i ülemaailmse reklaamimüügi boss John Herlihy ütles Digital Landscape'i konverentsil ettekandes, et PC-arvutid kaotavad järgneva kolme aastaga tähtsuse, sest pilveteenused annavad mobiilseadmetele seninägemata jõu.

Herlihy arvamus põhineb Jaapanis toimuva jälgimisel - see on indikaator. Ta ütleb, et tõusva päikese maa inimesed teevad suurema osa uurimistööst taibutelefonidel, mitte PC-arvutitel.

Loe kogu artiklit Delfist: http://forte.delfi.ee/news/digi/google-kolme-aasta-parast-pole-pc-arvuteid-enam-vaja.d?id=29572393

Mida siis teha, et mitte pahandada käivitusabi jumalusi? Välja lülitatud mootoriga abistava auto pealt tuleb esmalt vedada punane „krokodillikaabel“ aku plussklemmilt nõrga aku plussklemmile. Seejärel ühendada samas järjekorras teine, miinuskaabel. Kõige parem on, kui miinuskaabli saaks ühendada mitte nõrga aku miinusklemmi, vaid mootoriplokiga. Mitmetel uuematel autodel juhendavad seda tegema juba ka kapoti all avanevad viidad. Kel aga auto, mil aku pakiruumis, sellel on plussklemm ikkagi ka mootorikatte alla toodud, et ise kunagi hätta ei jääks.

alt


Foto: Ilmar Saabas

Nüüd on aeg panna käima terve akuga auto, ent mitte kohe teisegi masina süütevõtit keerata. Ikka selleks, et kaitsta abistaja elektroonikat. Tuleb varuda 10-15 minutit, mil elujõus sõiduk tühja akut lihtsalt vaikselt laeb. See ongi turvalise käivitusabi andmise peamine kitsaskoht, sest kes see tundmatu isik, kelle, pöial püsti, äsja lumisel teel peatasite, ikka viitsib pakases veerand tundi passida. Ning jahe on ju ka teil, mistõttu tuleb varuda alati mällu punt Baskini anekdoote vms. rahvalikku teabevara, mille saatel end abistava auto sooja salongi ootama möllida.

Alles siis, kui naljad otsas, saab abivajaja loa end käivitada üritada. Enne tuleb aga abistajal enda auto mootor kindlasti välja suretada. Kui ka siis ei lähe auto käima, tuleb tunnistada, et aku asemel on sai. Sellest probleemist aitab välja aastas mõnel korral aku autolt maha tõstmine ning tubase laadijaga täielikult täis laadimine. Tülikas? Või on tülikam siiski taaskord külma ilmaga ebameeldiva üllatuse osaliseks langeda?

Allikas: EE

Genfi autonäitusel tuleb esitlusele hulk ekstravagantse välimusega neljarattalisi. Erilise disainiga paistavad teiste seast silma eelkõige sportautod ja keskkonnasõbralikkust taotlevad elektriajamiga väikemudelid.

alt

foto: Reuters / Scanpix

Galerii siit

 

 

Elekter - see on teema, mis puudatab meid kõiki sh kristlasi :=) Mina omalt poolt alustasin kirjade saatmisega elektrihangeldajatele, et nad mind oma parimate pakkumistega pommitaks.

Kiriku ehitamine on suur ettevõtmine, nõuab tohutult aega ja närvikulu ning vaja läheb väga palju raha, kuid mitte alati! Siinkohal lisan pildid kirikust, mis ehitati kuludeta. alt

Fotol olev välikirik ehitati ilma kuludeta, kui välja arvata inimeste tööaeg. Ehitamiseks võeti kasutatud ümarpalk, puupakud, servamata lauad lõigati istepinkideks. Silikaadist ja looduslikust kivist mosaiik põrand kulmineerub alatari ees imekauni kristliku sümbolikaga. Arhitektuurilt väga lihtne ja kunstiliselt maitsekas. Kõige krooniks ehib kirikut nägus gooti stiilis elav võlvkaar, mille kuju disainib "Suur aednik" oma äranägemisel.

Allikas: Vaata Kristlik Mõttevõra blogist ka teisi pilteKuidas ehitada kirikut tasuta

altTänavune talv näitas paljudele majaomanikele ja kinnisvarahaldajatele, et erakordselt külmadel lumerohketel talvedel pole sageli hooneid võimalik vanaviisi hallata, sest hoonete katustele ja vihmaveesüsteemidele tekivad ohtlikud jääkamakad ja purikad. Tarvilik on jäätumiskaitse.

Paljude hoonete katustel jäätuvad hoonete keskel vee äravooluteed ja äravooluneelud. Katustele tekivad lumekatte sulamisel ohtlikud jääkamakad, mis alla kukkudes põhjustavad inimestele raskeid eluohtlikke vigastusi.

Tänavu esines õnnetusjuhtumeid, kus isegi lumekoristajad katuselt alla kukkusid. Katuselt lume ja jääkamakate koristus võib majaomanikele ja hoonete haldajatele kalliks maksma minna. Sageli tuleb selleks tellida korduvalt tõstuk ja sulgeda tänav, mis maksab.

Samas peaksid tänavused õnnetusjuhtumid andma hoonete omanikele ja arhitektidele praktikas tõestatud vihje, et hoonete projekteerimisel ja ohutuks haldamiseks tuleb ette näha katustele vihmaveesüsteemis ja katuseneeldudesse tekkiva võimaliku jää ärahoidmiseks sulatuskaablid.

Loe pikemat Jüri Laursoni näpunäiteid: http://www.e24.ee/?id=244802

alt

Valjala valla Rahu külas tegutsev mesinik Leevi Väli on maakonna üks suuremaid meetootjaid, ent tema teekond selleni oli pikk ja aeganõudev. Leevi puhul on oluline teada seda, et ta ei ole lihtsalt mesinik kui ettevõtja, vaid mees, kes leidis mesinduses oma tõelise kutsumuse. On suur vahe, kas teha tööd nagu iga teist tööd või on töö selle tegija jaoks kirg, hobi, milleta elu on tühi.

Leevi Väli puhul on see just nii ja ta peab ennast üliõnnelikuks inimeseks. Seetõttu tundub, et Leevi võiks sama edukalt olla ka psühholoog, inimeste hingeelu tundja, kes oskaks aidata ka teistel leida õiget rada, OMA tööd. Seega pole see lugu ainult mesindusest, vaid ka äratundmisest, et ainult õiget tööd tehes saab sellest rõõmu tunda ja õnnelik olla.

Mis ajast alates oled mesindusega tegelenud?

“Ma ei ole suur statistikapidaja, aga see oli juba 80ndate aastate lõpus, 1986.–1987. aastal, kui mesindusega alustasin. Algul küll ainult ühe taruga. Aga pean tunnistama, et õppisin endale nii vale eriala, kui veel valida annab. Seepärast olen nüüd alati rõhutanud, et väga oluline on, et inimene leiaks oma elus õige suuna. Liiga palju pööratakse meil rõhku õppimisele, sageli tuupimise hinnaga. Õppimisega tahetakse palju saavutada, aga tihti ei leita enda jaoks seda õiget.

Mul läks niimoodi. Läksin õppima ala, mis pole minu jaoks – õppisin Vigalas traktoristiks-masinistiks. Pea võttis, lõpetasin kiitusega ja mind taheti saata edasi õppima EPAsse. Samas oli mu tehnikavaist null. Teised poisid, kes olid õppimises minust palju kehvemad, on nüüd suured tegijad. Mina olin täiesti vaevas, sest ainult kohusetundest tööd tehes võib hulluks minna. Nüüd tean, et inimene on äärmiselt õnnetu, kui ta teeb elus valesid asju, ja on üliõnnelik, kui leiab oma ala.



Räägi oma “valedest” töödest, millised need olid?

Need oli igasugu masinatööd. Masinatelt, mis mulle kohe üldse ei meeldinud, sattusin loomalauta. Loomade keskel tundsin ennast juba päris hästi. Lehmalaudas jäid mulle nende nimed kiiresti ja iseenesest meelde, armastusest loomade vastu. Aga alateadvus ütles mulle, et see ei ole ka päris see, mida tahan.

Kuidas siis ikkagi mesilased sinu ellu tulid?

Minu äial olid linnas mesilased ja kord, kui ma koos abikaasaga linna tema poole läksin, polnud äia kodus. Aga üks sülem oli puu otsa läinud. Abikaasa siis juhendas, kuidas sülem maha võtta. Siis ma tabasin, et see on just see, mis peab mul olema, mida tahan teha.

Ma jäin mesilasi vaatama, vist vaatasin neid tundide viisi. Abikaasa hüüdis trepilt ikka ja jälle, et mis sa neist nii vaatad, kas sa pole enne mesilasi näinud? Mind tabas totaalne arusaamine, et see on mu tõeline kutsumus, millele oma elu rajan.

Küsimus on ju selles, kas sa oskad õigele nupule vajutada või ei. Või kui õiget juhust su ellu ei tule või ei tunne sa seda ära, siis inimene võib rügada ja rassida, seejuures ka hästi teenida ning üht-teist saavutada, aga sisemuses ei ole rahulolu. Inimene ei ole õnnelik. See on kirjeldamatu, kuidas mu olemus tol korral reageeris.

Kuidas alustasid?

Alustamine oli väga raske, finantsiliselt ei olnud võimalik mesindusse investeerida. Lapsed olid sündinud, olin ööd ja päevad tööl, et teenida raha tarude ostmiseks. Esimestel aastatel suutsin osta ainult üks või kaks taru aastas, kuigi vajalikud kogemused ja teadmised olid mul juba olemas ning oleksin võinud suuremalt alustada. Arendasin vaikselt ja tasapisi. Olen seejuures väga veendunud, et kui inimene teeb õiget asja, siis iga ettevõtmine tasub ära ja ta läheb läbi igasugustest aegadest. Ka masust, sest viletsad ajad ei jää kestma, vaid saavad ükskord ikka otsa.

Millised mälestused on sul oma esimesest mesindusaastast?

Esimesel aastal oli mul mesilaste nõelamisest totaalne allergia. Olin nii paistes, sellega kaasnes väljakannatamatu sügelus. See oli väga ebameeldiv aeg. Aga armastus mesilaste vastu oli nii suur, et miski mind enam ei peatanud. Mu mõtted ja kõik tegevused olid mesilaste juures. Eks ma püüdsin ka teooriat õppida, aga… Huvitav on see, et kui leiad oma ala, siis haarad selle ka õppimata. Mul on siin naabrimees, kellel oli ainult kaks klassi haridust, aga ta andis tehnika alal kõigile õppinud meestele silmad ette.

Miks ma seda ikka ja jälle räägin – ma olen sellest nii sisse võetud ja ma tohutult pooldan selliste riikide haridussüsteemi, kus juba enne lapse kooliminekut selgitatakse välja tema kutsumus ja selle ümber hakatakse tema haridusteed üles ehitama. Nii nagu Iisraelis.

Oma mõtete kinnituseks toon veel ühe näite. Kui olin neli-viis aastat mesindusega tegelenud, sain kokku inimesega, kes oli omal ajal Olustveres mesindust õpetanud. Lootsin, et saan temalt midagi uut ja vajalikku teada. Tegelikult juhtus nii, et mina rääkisin talle terve päeva praktilisest mesindusest, tema teadmised olid ainult teoreetilised.

Kui mul esimene hooaeg läbi sai, mõtlesin terve talve, kuidas kevadel alustada, mida katsetada. Ootasin pikisilmi, millal märtsikuu kätte jõuab, et uuesti mesilaste juurde saada. Jõudsin oma mõtetega isegi niikaugele, et kui nad ka mett ei tooks, ikkagi töötaksin sel alal. See on minu jaoks töö, kus ma absoluutselt ei hooli sissetulekust. Ma ei olegi arvestanud, kui kasulik või mittekasulik see ettevõtmine mulle võiks olla, ma naudin elu ja olen meeletult õnnelik, et saan teha tööd, mis on ka mu hobi. Midagi võimsamat elus olla ei saa.

Millised on sinu mesindust iseloomustavad näitajad?


Momendil on mu mesindus juba pikemat aega 250 pere peal. See on kõikunud, on olnud aegu, kui oli 300 peret, ja aegu, kui 200 peret. Keskmine on 250 ümber.

Ma olen noorelt ka spordiga, sealhulgas pikamaajooksuga tegelenud ja mul võhma on, kuid see 250 peret on just niisugune arv ja viimane piir, kus praktiliselt üksi rohkem ei suuda. Hooajal on uneaega vaid mõni tund. Kuid raske on abiks leida inimest, kes seda ala valdaks. Momendil on mul küll naabripoiss abiks, kes on hästi tubli. Mulle tundub, et talle see asi istub ja võib-olla saab temast tulevikus mesinik. Ka oma poeg on abiks olnud, kuid ta leidis kutsumuse ehituses. Ta jagab mesindusest küll kõike, aga sellist kutsumust kui minul, tal mesinduse vastu ei paista olevat.
Kiiretel aegades abistab mind loomulikult abikaasa Marjo, nii vurritamise, pakendamise kui sildistamise juures.

250 peret eeldab tarude paigutamiseks üsna suurt maa-ala.

Mul on 30 mesilat, kõik eri kohtades. Üldjuhul on tarud paigutatud 5–6 kaupa, suuremates 12–13 kaupa. Olen korpustarude peale üle läinud, enamasti on viis korpust otsakuti. Igas kümme raami sees. Kaks on haudme jaoks ja kolm meekorpused. Lamavtarusid on mul vähe järele jäänud, need ei ole tõsiseks mesinduseks, need on rohkem algaja jaoks ja neile, kel väike arv peresid.

Iga asukoht on väga erinev, on kohti, kust tuleb mett hästi, ja kohti, kus kesiselt. Sealjuures vahemaa võib olla ainult kilomeeter – poolteist.
Olen palju tegelenud ka veesoontega, kusjuures talvel ei taha mesilased veesoonte peal olla, aga kevadel, vastupidi, just tahavad. Siis on nad palju agressiivsemad ja töötahtelisemad. Kui aga tarud jäävad talveks veesoonele, ei rahune mesilased maha ja talvituvad halvemini. Võivad kergemini hukkuda. Veesoonte mõju on tohutu, ka korje seisukohast.

Millist tõugu mesilasi kasvatad?

Saaremaal on üksainus korralik tõug ja Aimar Lauge on Eestis ainuke mesinik, kes tõuaretusega korralikult tegeleb. Sest teised ei saa puhtatõulisust tagada puht isoleeritusnõude mittetagamise tõttu. Puhast tõugu saab aretada ainult saarelistes tingimustes. Lauge toob Taanist Euroopa kõige paremat tõumaterjali, keda siin omakorda edasi aretab. Selles mõttes on meie mesinikel väga vedanud. Bucvast on väga rahulik tõug, pered arenevad suureks ja võimsaks ja koguvad väga hästi mett.

Mandri-Eestis on laialt levinud veel itaalia ja kraini mesilane. Need on põhilised kolm tõugu. Mina olen kõigi kolme tõuga tegelenud, pean bucvasti kõige paremaks. Teisele kohale asetaksin itaalia tõu ja kolmandale kraini mesilase. Aga see oleneb kohast ja korjest, ei ole seega absoluutne tõde. Minu kogemustel on bucvast sülelemiskaine, rahulik, talvitub hästi ja on igapidi heade omadustega.

Sellepärast tulebki tõuaretusega tegeleda, et tõud ei seguneks. Mina kasvatan ise emasid, selle jaoks on mul olemas pisikesed paarumistarud. Kui ise emasid ei kasvataks, oleks juba teise-kolmanda põlvkonna iseloomuomadused muutunud. Paarudes teiste tõugude leskedega, muutuvad mesilased kurjemaks, hakkavad rohkem sülemlema ja kõik läheb allamäge.

Millal on mesiniku kõige pingelisemad tööpäevad ja kõige ilusamad ajad?

Kevad on ilus aeg, kui pered arenema hakkavad. Juba see, et lähed ja vaatad kõik mesilad läbi, kuidas nad talvitunud on, kas ema on tugev, kuidas ta areneb. See on hästi põnev ja väga meeldiv aeg. Kogu kevadine aeg kulub perede laiendamiseks. Ning kui 10.–15. juuni paiku läheb peakorjeks, peaksid pered selleks ajaks olema tugevad.

Siis läheb meeletuks andmiseks. Mett tuleb võtta kiiresti, et mesilastel kogu aeg tööd oleks. Kui tekib olukord, et kannud on mett täis, ent korje kestab, on mesilased töötud. Heal meeaastal võib vurritamine alata juba juuni viimases dekaadis ja minna septembrikuuni välja. Aga tarude lõpphooldamine, olenemata mee hulgast, algab juba juuli keskel ja kestab terve augusti, mil kõik raamid tuleb ära võtta, mesi vurritada, sest augusti lõpu viimastel päevadel tuleb hakata juba mesilasi söötma. Selleks ajaks peab kõik tehtud olema. Seega on mesinduses kolm-neli kuud väga kiired, talvel on see-eest rahulik. Siis saab nokitseda raamide ja inventari kallal. Mulle meeldib olla oma aja peremees.

Millised on sinu hinnangul kõige paremad meetaimed?

Kevad on nagu suur taimede konveier oma erinevate õitsemisaegadega. Pajud, sarapuud, vahtrad, võilill… Kõige paremaks meetaimeks pean aga paakspuud, seda ka mee maitse poolest. Sel aastal ei ole paakspuumett palju olnud, sest hilja läks soojaks ja õitsemisaeg läks mööda. Paakspuu järel teine meetaim on mesikas, kuid maitse poolest on mesi hapukas, mitte väga hea. Siis tuleb vaarikas, valge ristik, pärn – aga meie tingimustes annab pärn kümne aasta kohta ainult korra.

Ning raps. Ma ei tea, kas pidada seda õnneks või õnnetuseks, kuid Saaremaal annab raps mett väga harva. Siin on 20 aastat rapsi kasvatatud ja selle aja kohta on raps korralikult mett andnud ainult kahel aastal. Viis-kuus aastat kesiselt ja enamiku aastaid pole tilkagi andnud. Aga mandril annab raps peaaegu igal aastal. Seetõttu oleme ühest küljest nagu õnne sees, kuna sellest tingituna ei ole Saaremaal mee turustamisega probleemi. Mandrirahvas on valgest rapsimeest ära tüdinenud, nad tulevad siit mett ostma. Nende esimene küsimus on – ega see ole rapsimesi? Rapsimesi on iseenesest ehtne ja tervislik mesi, kuid tumedat segumett hindavad inimesed siiski rohkem. Eelmisel aastal võitis mu vend Taavi segumeega Eesti meekonkursi ära.

No ja kanarbik, see on sügisene meetaim. Kanarbikumett ei saa vurritada, see pressitakse välja, on omapärase terava ja vänge maitsega ning sisaldab palju rauda. Kel veri nõrk, nendele hea.

Miks sa pole kasutanud projektivõimalusi oma mesinduse arendamiseks?

Paberimajandus on mulle nagu punane rätt härjale. Oh, ma ei salli seda paberiasjandust! Sellest ka see, et ma ei ole tahtnud projektidega tegemist teha. Olen teinud kõik oma vahenditega, väikese erandiga. Eelmisel aastal üritasin väikese projekti toel tarusid osta, kuid see läks nii kulukaks ja aeganõudvaks, et mõtlesin – miks ma pidin seda tegema, milleks see vajalik on?

See on minu nõrk koht. Aga ega ma kurda ega põe selle pärast. Elu küsimus ei ole ju materiaalsuses, vaid et olla õnnelik. Kuid samas ma ei välista tulevikus projektitegemist, võib-olla saaks kaasaegse vurri… Ma ei tea seda veel, aga praegu alustasin mesindusmaja ehitamist ja ikka oma raha eest.

Millise hinnangu annad tänavusele meeaastale?

Mitu eelnevat olid viletsad meeaastad, selle aastaga võib rahule jääda. Oli keskmine aasta. Saaremaa tingimustes tavaliselt juulis mett eriti enam ei tule, aga tänavu just soojaga hakkas tulema. Kui keskmine meehulk taru kohta on 40–50 kilo, siis heade emade korral võib pere tuua isegi sada kilo ja enamgi. Oleneb mesindusvõtetest, tõuaretusest, korjemaast. Mul on läbi aastate pere rekordsaagiks tulnud 150 kilo, selle aasta kõige parem pere võis tuua 80–90 kilo ümber, keskmine jäi vahest 40 kilo piiresse.

Allikas: Meie maa

Põhja-Eesti regionaalhaigla dialüüsi ja nefroloogia osakonna juhataja doktor Merike Lumani sõnul jäävad neeruhaigel uue organi siirdamisel oma neerud tavaliselt alles.

alt

Siirdatud neer mahutatakse oma neerudest allapoole. Doktor Merike Lumani sõnul on selleks piisavalt ruumi. Foto: Baxter

Loe kogu artiklit siit

Allikas: Tarbija24

alt

Kiriku kodulehel on tohutu potentsiaal ja oluline osa teavitustegevuse strateegiast, et saavutada eesmärgid ning jõuda kohaliku kogukonnani. Koduleht võib olla nagu ahvatlev "vaateaken", kuid kindlasti on see virtuaalne uks inimeste usule juhtimisel. Kirikud kes mõistavad, kuidas kujundada koguduse kodulehte, teevad teavitust tõhusamalt. Siinkohal anname esimesed nipid, mis aitavad teil oma kodulehe hinnata ja leida uusi ideid, mida võiks kodulehel muuta või teha paremini. Samuti aitab see teil kavandada uut kodulehte.

Kui palju informatsiooni annab teie avaleht? Avaleht ei pea iseenesest sisaldama vastuseid kõigile küsimustele. Näiteks avalehel ei pea olema pastori läkitus toodud täies mahus, vaid pigem viide sellele, kus seda lugeda saab. Sama kehtib tervitustekstide suhtes. Oluline info peaks olema paigutatud nii, et see on nähtav ilma brouserit kerimata. Ideaalne paigutus arvestab ekraani resolutsiooni 1024 x 768, mida kasutab enamus inimesi. Uuringud kinnitavad, et esmakülastajad ei kasuta kerimist navigeerimiseks, kui tegu pole uudisteportaaliga.

Milline on kodulehe värvitasakaal, teie kodulehe värvipsühholoogia? Milline on graafika ja tekstid, kas see on harmooniline ja silmale õrn? Graafika ja disaini alusel tehakse otsus, kas jätkatakse kodulehe lugemist või lahkutakse kohe, kinnitavad turunduse uuringud. Inimestel on erinev värvikogemus, kuid 90% teadmistest jõuavad meieni läbi nägemise. Hinnanguliselt on 40% nägemismeelega vastuvõetavst informatsioonist seotud värvidega. Värvidel on tähendused. Värvisemantika mõjutab meid kõiki. Kuid värviõpetuse tundmine ja professionaalse kasutamisega mõjutatakse inimesi ja luuakse meeleolu.

Kui tegu ei ole õppeasutusega, vaid eelkõige koguduse kodulehega, siis üle kümne lingi pakkuda külastajale, on liig mis liig. See ajab inimesed segadusse. Pigem tuleb piirduda 3-4 valikuga, mille avanedes saab lugeja sisulise ja täpsema info. Üks võimalus on juhtida inimeste tähelepanu, seda nii, et teised lingid äratavad vähem tähelepanu.

Kas teie kodulehel on nn "splash" tervitus. See on graafiline lahendus, mis ei paku muud olulist, kui näitab klippi. Selline lahendus väsitab ja inimesed reeglina lahkuvad veebilehelt enne, kui see multikas läbi saab. Nad ei tulnud teie lehele vaatama reklaami, vaid otsima sisulist infot. Flash tervitused mõjuvad ärritavalt ja neid ärge kasutage. Häda on selles, et see teeb kodulehe allalaadimise aeglaseks ja keegi ei ole nõus ootama lihtsalt klipi tõttu, kuni ta jõuab sisulise infoni. Kodulehe allalaadimine peaks jääma 2 sekundi piiridesse. Flashi häda on ka selles, et otsingumootorid eelistavad kiireid kodulehti ja seavad need otsingutulemustes ettepoole.

Kas te aitate veebilehe külastajaid kodulehe külastamisel? Kogudused pööravad palju tähelepanu kiriku külastajatele, kus uued inimesed kiriku külastamisel saavad juhtnööre saalitöötajatelt, kuid nii tuleb inimesi tuleb juhtida ka kodulehe külastamisel. Seda tehakse linkide ja juhiste abil, et veebilehe külastaja saab aru, kus ta asub, kus ta on juba olnud ja kuhu ta saab veel minna. See ei ole sitemap, vaid navigatsiooni ehitamine nii, et see on kasutajasõbralik. Selleks puhuks saab luua ikoonid, nool märgised ja kasutada erinevaid värve. Õige võimalus - link peab olema õigel ajal. Kui veebilehe külastaja tajub, et ta on ära eksinud, siis ta lahkub lehelt. Lihtsalt sulgeb akna. Koguduse kodulehe navigatsioon peaks olema otsekui ekskursioon läbi kiriku, kuid "näituse" teema valib inimene, olenevalt sellest, mis talle huvi pakub. Kes meist ei oleks sattunud kodulehele, kust ei saagi lahkuda! Vähemalt enne, kui sa ei vajuta mitu korda nupul "jah ma soovin" sulgeda!

Kas te olete katsetanud koguduse kodulehte erinevate veebilehitsejatega? Kirja suurus ei pea olema maksimaalne, ega isegi mitte teie kodulehel valitav ning nähtav funktsioonaalsus, küll aga võite koostada vanemate inimeste jaoks lingi "Vali lugemiseks suurem kiri" ja ekstra sisulehel annate juhtnöörid, visuaalsed pildid, mida tuleb selleks teha. Kuidas kasutada oma veebilehitseja menüüd, et fonti seada suuremaks. Näiteks Mozilla puhul: View > Zoom > Zoom in Ctrl ++. Seega te ei õpeta üksnes seda, kes on Kristus, vaid ka seda, kuidas teksti suuremalt lugeda ehk arvutit kasutada. Eakad on sellise abi eest väga tänulikud. Samuti on kasulik koduleht testida kasutajatega, kellel on veebikogemused mõõdukad ning te saate teada, millised on teie kodulehe nõrgad kohad. Suurte kogemustega internetikasutajad ei pruugi näha neid nõrkusi, eriti webmasterid, kuna nad on harjunud kasutama kõikvõimalikke lisasid. Ka tuleks kodulehe loomisel mõelda sellele, et koduleht ei oleks arusaadav ainult koguduse liikmele, vaid sinna on teretulnud ja oodatud kõik inimesed. Küsitlege mittekristlasi, paluge neil külastada teie kodulehte ja paluge saaata tagasiside. Näiteks te võite paluda otsida üles mõni teema ja te saate teada, kas ta leidis selle üles, kui keeruline see oli, kui kaua selleks aega kulus jt.

"Seda kirikut huvitab ametlik programm. Neil on pühapäeva jumalateenistused. See ei ütle mulle midagi inimestest, kes seal käivad. Nii et ma ei ole kindel, et ma olen tõesti teretulnud. Kui ma lähen, on võimalik, et neil omad tingimused. See koduleht on mõeldud ainult koguduse liikmetele, mitte väljastpoolt nagu mina."

Kas kodulehel on kristlaste kõnepruuk? Paljud kirikute kodulehed sisaldavad suurel hulgal kristlikku terminoloogiat, mida tavainimene ei mõista. Seetõttu, kui koguduse lehel kasutatakse mõisteid, on hea need terminid lahti selgitada. Seda saab teha sama sisulehe all või siis nii, et te loote selleks eraldi sisulehe ja kui kodulehel on vastav termin, siis lingite sõnastikku. Selline lahendus on efektne, kuid ei pruugi olla mugav, kuna iga mõiste juures peaks "hüppama" sõnastikku. Seetõttu, kui me soovime näha koguduse lehel mittekristlasi ja neile kirjutada mõistetavalt, siis tuleb tekstid eelkõige koostada arusaadavas keeles ja kõnepruugis, et need oleksid kõigile jõukohased.

Internetiturundus OÜ korraldas 2010 oktoobri lõpus koolituse koguduse liidritele "Kuidas kodulehte efektiivselt kasutada koguduse töös?". Koolitus kestis ühe päeva ja seetõttu aeg seadis piirid ette. Koguduse kodulehe tegemine on märksa keerulisem kui ühe e-poe avamine internetis. On palju enam nüansse, mida tuleb arvestada koguduse kodulehe tegemisel, siis tekkis idee avaldada sel teemal artiklite sari. Kodulehe tegemine on püsiv protsess turunduses, mis hõlmab sadu elemente, seetõttu loodame, et saate aja jooksul kasulikke juhiseid ning ka täna mõne vajaliku näpunäite, mida ära kasutada oma koguduses.

Kõik artiklid avaldatakse vaid portaaalis Kaev.net - nii et, üks põhjus veel, miks külastada portaali Kaev.net. Püsige lainel! 

Allikas: Internetiturundus OÜ
 

Siinkohal märgime 7 surmapattu, mis saavad koguduse kodulehele saatuslikuks.

alt

Kodulehe tapab ära:

1. Massiline linkimine oli kunagi vajalik, kuid kindlasti mitte täna kus otsingumootorid hindavad linkide kaalukust ja trahvivad selle reegli vastu pingerea alandamisega.

2. Ahnus on sisuliselt märksõnadest kubisev pealkiri, see strateegia ei tööta.

3. Meta kirjelduste dubleerimine ja ka sadade märksõnadega täitmine on lootusetu.

4. Laen on võõra oma, nii ka teie kodulehe jaoks kopeeritud või "laenatud" tekst paneb teie sisulehe kalevi alla.

5. Veebilelementide või sisu dubleerimine välistab dubleeritu otsingutulemuse järjestusest.

6. CSS maania või ka imal Flash tervitus raiskab otsingurobotite aega ja teid saatetakse pingereas viimaseks.

7. Kõikvõimalikes variantides sisemised viited näitavad otsirobotitele, et kodulehe omanik ajab umbluud.

Kodulehe tegemine on otsekui pühitsemine, mida tuleb teha hoolikalt. Koduleht ilma otsingumootoritele optimeerimata (SEO) on sama kui usk ilma tegudeta - see on surnud usk.

Veel 5 päeva koolituseni: Kuidas kodulehte efektiivselt kasutada koguduse töös?

 

Allikas: Kristlik Mõttevõra

Tarbijakaitse teatas oma seisukoha seoses Kristiine reklaamiga, mille otsus on sisuliselt motiveerimata. Seetõttu palun kõigil, keda "Jumal, mul on midagi selga panna!" reklaam puudutas, ühendust võtta e-postil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. Margus Veisveer. Kristlik Mõttevõra

Igasugune abi ja toetus on teretulnud! Ühtlasi palun ka kõigil kristlastel ärgata ja seda infot levitada kõigi võimalikel viisidel k.a e-postiga.

Väga vajalik on eksperthinangute võimalus ja ka mitmete juristide poolne konsultatsioon ning abi nii Tarbijakaitse otsuse vaidlustamiseks kui ka Kristiine keskuse vastu seisukoha kujundamiseks. 

Kui kristlaste seas on FB spetsialiste, siis on väga positiivne, kui keegi võtab enese peale koostada FB erileht "Boikott Kristiine keskusele" ja võtab levitamise enese peale.

Jumala jaoks ei ole ükski asi võimatu.  Lk 1:37

Õnnistust kõigile ja rahu!

Margus Veisveer

 

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------


alt

 

Tarbijakaitse teade 07.10.2010.a nr 6-5/10-08322-002

Tarbijakaitseametis on registreeritud teie pöördumine seoses Kristiine keskus poolt www.postimees.ee  portaalis avaldatud reklaamiga "Issand, mul on midagi selga panna". Palute lõpetada selle avaldamine, kuna teie hinnangul halvustab see usutunnistust ja on kõlvatu. Tarbijakaitseamet on teie poolt saadetud reklaambänneri teksti üle vaadanud lähtudes järgmistest reklaamiseaduse sätetest:

 

Reklaamiseaduse § 3. Reklaami põhinõuded (1) Reklaam peab tavalise tähelepanu korral olema selgelt eristatav muust teabest ning selle sisu, kujundus ja esitlusviis peavad tagama arusaamise, et tegemist on reklaamiga. (2) Reklaamis peab selgelt eristatavalt sisalduma reklaami tellija nimi, tema registreerimisel olev või registreeritud Eesti või Euroopa Ühenduse kaubamärk või domeeninimi. (3) Eraldi etappidena avalikustatud reklaamile kohaldatakse käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatut 15. päevast reklaami esimese etapi avalikustamisest arvates. (4) Reklaam ei tohi: 1) olla vastuolus heade kommete ja tavadega; 2) kutsuda üles käituma õigusvastaselt või rikkuma üldisi moraalinorme, õigustada õigusrikkumist ega alavääristada õiguskuulekat käitumist; 3) kutsuda üles vägivaldsele käitumisele ega õhutada vägivalla kasutamist; 4) kutsuda üles inimese tervist ega keskkonda kahjustavale tegevusele; 5) eksponeerida tehnoloogiat ja seadmeid viisil, mis võib soodustada reaalsusele mittevastava ohutustunde tekkimist või põhjustada ohtlikku käitumist; 6) kutsuda üles avalikku korda ega riigi julgeolekut ohustavale tegevusele, samuti toetada ega soodustada nimetatud tegevust; 7) kasutada ära õnnetusjuhtumi või eriolukorra mõju isiku otsustusvõimele; 8) tugineda inimeste ebausul ega kasutada ära reklaami sihtgrupi vanusest tulenevat kergeusklikkust; 9) otseselt ega kaudselt alavääristada või muul viisil halvustada isikut, tema nime, kaubamärki, geograafilist tähist, tegevust, tegevusala, kaupa, teenust ega üritust; 10) sisaldada halvustamist ega diskrimineerimist rahvuse, rassi, vanuse, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitilise ega muu veendumuse tõttu, samuti varalise, sotsiaalse seisundi ega muude asjaolude tõttu; 11) esitada valeteavet; 12) otseselt ega kaudselt sisaldada tunnust, mis on üldtuntud kui teist isikut, kaupa või teenust muudest samalaadsetest eristav tunnus, kui teise isiku, kauba või teenuse reklaam on antud ajal, kohas või viisil keelatud; 13) sisaldada teise isiku, kauba või teenuse reklaami, kui sellise isiku, kauba või teenuse reklaam on antud ajal, kohas või viisil keelatud; 14) jätta muljet, et esitataval teabel on teaduslik alus, kui see tegelikult puudub; 15) sisaldada sõnu «keskkonnasõbralik» ja «ökoloogiliselt ohutu» ning muid sama tähendusega sõnu või väljendeid, kui puudub sellekohane tõendusmaterjal; 16) väita ega jätta muljet, et kaubal või teenusel on eriomadused, kui sellised omadused on iseloomulikud kõigile samalaadsetele kaupadele või sama liiki teenustele; 17) viidata kauba või teenuse haigust, talitlushäireid ega väärarendeid ravivale, leevendavale või tõkestavale omadusele, välja arvatud seaduses sätestatud juhtudel; 18) eirata soolise võrdõiguslikkuse põhimõtet soolise võrdõiguslikkuse seaduse mõistes, alavääristada üht sugu ega kujutada üht sugupoolt domineeriva või allutatuna; 19) kujutada isikuid seksuaalobjektina, sisaldada sobimatut alastust ega kasutada seksuaalse alatooniga väljendeid ja kujundeid; 20) kujutada visuaalselt ega heliliselt seksuaalakti.

Tarbijakaitseameti hinnangul pole eelpoolkirjeldatud  reklaam vastuolus reklaamiseaduses sätestatud nõuetega ning meil pole alust nõuda kampaania lõpetamist.

/---/

Anne Reinkort

Turujärelevalve osakonna juhataja

Katrin ojasaar 6 201 917

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Hiljuti nägi päevavalgust Fedora 18. See on linux. Operatsioonisüsteem Sinu arvutile :) Usun, et see on hea alternatiiv (piraat-)windowsile.

Tegemist on tasuta alternatiiviga näiteks windowsi asemele. Kirjutasin sellest ka väikese ülevaate, mis on küll rohkem tehnika inimestele aga igaljuhul, seda saab vaadata Pingviini foorumis: Fedora 18

Ma ei hakka siin kiitma või laitma ühe või teise plusse ja miinuseid, pigem püüan anda omalt poolt pisut valgust tasuta ja legaalse tarkvara kohta. Võib-olla on Su arvutis piraat-windows või siis lihtsalt soovid proovida midagi uut, igal juhul soovitan proovida Linuxit oma arvutis :) Linuxilisi on palju aga kuna ma ise kasutan igapäevaselt Fedora Linuxit, siis käepärasem on mul tutvustada just Fedorat.

Kõige tähtsam uue süsteemi installimise juures

Kõige tähtsam on see, et tuleb oma andmed varunda - kõik dokumendid, pildid, audio-video failid. Kupeeri kõik oluline kas välisele kõvakettale, mälupulgale, DVD-le või näiteks oma Google konto drive-le või siis Dropboxi (vajadusel saad teha mitu kontot, kui kõik ära ei mahu).

Fedora install

Kui kõik on dubleeritud, siis võid installimise juurde minna. Selleks peab Sul olema Fedora DVD või Fedora LiveCD. DVD-l on kogu Fedora kõigi oma programmide valikuga, LiveCD on kokkuvõte enim vajaminevatest programmidest ja enamus juhtudel ka LiveCD-st piisab. Loomulikult, kui LiveCd install on tehtud, siis saab ka hiljem kõiki programme lisada, mis esialgselt välja jäid.

Fedorat saad alla laadida siit: Tõmba Fedora (automaatselt pakutakse LiveCD-d).

Peale allalaadimist tuleb plaaditõmmis kirjutada plaadile. Fedora LiveCD on pisut üle 900 mb, seega on hea kasutada LiveCd-ks tühja DVD-d. Plaaditõmmist saad kõrvatada windows 7-s näiteks nii, kui vajutada allalaetud Fedora plaaditõmmisele parema hiireklikiga ja valid "Burn Disc Image".

Vaata LiveCD tegemist ja Fedora 15 installimist

Eelmine video oli küll seotud Fedora 15-ga aga seal on hästi näha LiveCD tegemist. Allpool on video Fedora 18 installimisest.

Vaata Fedora 18 installimist LiveCD pealt

Juhul, kui Sul on pakkuda omalt poolt häid videosid ja näpunäiteid antud teemas, siis lisa need allapoole kommentaaridesse :)

Ikka kuulen siin või seal uudisteportaalides imelikke hüüdeid, et Linux ei sobi töölauaks ehk tavainimese tavakasutusega arvutisüsteemiks. Jääb küsimus, et kas keegi neist on ka kasutanud pikemalt aega linuxilaadset süsteemi või on kuskil mingi väikese takistuse otsa takerdunud ja kohe järeldused teinud. Minu soovitus on mitte juhinduda taolistest artiklitest ega kommentaaridest vaid ikka ise järgi proovima - võite üllatuda, et see linuxiasi töötab väga hästi!

Mingil viisil kasutame me kõik linuxil põhinevaid süsteeme oma igapäeva elus! Järgnevalt mõned näited... Umbes 100 000 Eesti leibkonda vaatavad Elioni digiTV-d, kõigi nende digiboksides jookseb Linux. Umbes pooltel neist on uus LCD-telekas, millest umbes kolmandik (~15 000) on Samsungi tooted, milles samuti jookseb Linux. Kui sul on kodus juba Bluray või muu multimeediapleier, siis väga suure tõenäosusega töötab ka see Linuxil. Vähemalt pooled eestlased külastavad iga päev delfi.ee, postimees.ee või epl.ee uudistesaite, mis kõik jooksevad Linuxil. Umbes 6000-10 000 eestlast kasutavad juba Android opsüsteemiga nutitelefone, mis samuti jooksevad Linuxil. Kui politseipatrull teid kinni peab ja teatab, et teil on kindlustus või ülevaatus puudu või ületasite kiirust, siis on ka selle põhjuseks politseinike pardakompuutrites töötav Linux. Isegi kui oled Maci/iPhone'i/iPodi/iPadi kasutaja, siis umbes 2/3 Maci opsüsteemist on Linuxitega ühine ja pärit opensource projektidest. Nii et reaalsus on, et umbes 2/3 eestimaalastest kasutab igapäevaselt kuidagimoodi Linuxit, seda tegelikult aimamata.

windows ja linux on ikka täiesti erinevad.. aga ei midagi harjumatut.. kui oled Mac'i kasutanud, siis pole ka palju ümber harjumist linuxiga, sest Mac ja Linux juured tulevad mõlemad Unixist..ühesõnaga Mac ja Linux on ühest suguvõsast smile.gif
Reklaam