Kirikute jaoks on digitaalstrateegia muutunud ülioluliseks. Seetõttu koostas USA kristlik meediasait The Christian Post edetabeli kirikutest, mis kasutavad sotsiaalmeediat kõige edukamalt. Arvesse võeti Twitteri, Facebooki, Youtube, ja teiste platvormide edukat kasutamist suhete loomiseks mitte ainult enda koguduseliikmetega vaid ka USA ja rahvusvahelisel tasandil. Samuti hinnati jälgijate aktiivsust, vahendite investeerimist ja kiriku juhtide osalust.

David T. Bourgeois, kes on hiljuti ilmunud raamatu Ministry in the Digital Age - Strategies and best practices for a post-website world autor, kirjutab, et digitaaltehnoloogiad muutuvad ja arenevad pidevalt. Veebilehed, mis olid varem kasulikud ja tõhusad, ei pruugi seda enam olla (mäletate MySpace'i?); isegi logod ja värvid, mida kasutatakse, peavad sammu pidama uute trendidega.

Oma raamatu sissejuhatuses lisab ta, et kuna kristluse alustalaks on kommunikatsioon, siis peavad kristlased oskama ka internetti hästi kasutada.

Näiteks edetabelisse jõudnud Seattles tegutseva pastor Mark Driscolli juhitud Mars Hilli koguduse kommunikatsioonidirektor Justin Dean ütles, et Mars Hilli koguduse kõik sotsiaalmeedia kanalid kokku koguvad nädalas umbes 6000 uut jälgijat. Tema sõnul toimib kõige paremini see, kui inimesed jagavad nende loodud materjali oma sõpradega, mis seetõttu jõuab uute inimesteni. Inimeste jaoks on tähtis sisu ja seetõttu keskenduvad nemad hea ja väärtusliku materjali loomisele, mida inimesed jagada tahaksid. Dean lisas, et nad pööravad palju tähelepanu sellele, kuidas inimesed reageerivad nende postitustele. Näiteks on nad avastanud, et inimesed jagavad 300 kuni 400% suurema tõenäosusega postitust, mis sisaldab pilti, võrreldes postitusega, mis on lihtsalt teksti kujul.

Ja nüüd siis edukaimad USA kirikud sotsiaalmeedia kontekstis:

Mars Hill Seattles (marshill.com) – Lisaks pastor Mark Driscolli ligitõmbavale isiklsusele on sellel kogudusel ka suur liikmeskond mitte ainult Facebookis ja Twitteris vaid ka podcastid, Instagramis, Pinterestis ja Youtubes. Ka privaatne kirikupõhine sotsiaalvõrgustik The City on päris Mars Hilli kogudusest (http://www.onthecity.org).

LifeChurch.tv – Seda kogudust peetakse üheks leidlikumaks riigis. LifeChurch.tv oli üks esimesi kogudusi, kes lõi "Internet campuse" (internetis koos käiva koguduse). Vanempastor Craig Groeschel (@craiggroeschel) ning innovatsioonijuht Bobby Gruenewald (@bobbygwald) on pannud enda heaks tööle mitmed andekad ja edukad tehnikagurud. Nende kogudus on üks väheseid, mis investeerib aega ja ressursse, et luua tehnikavahendeid ka teistele kogudustele, selahulgas näiteks Piibli-rakendus YouVersion, ja Interneti-kiriku platvorm churchmetrics.com. LifeChurch.tv jagab suuremat osa, kui mitte kõike oma vahenditest tasuta http://open.lifechurch.tv kaudu.

Cross Point Church in Nashville's, (crosspoint.tv) – Suurem osa selle koguduse juhtidest on aktiivsed blogijad ning suhtlevad sotsiaalvõrgustikes, sealhulgas juhtiv pastor Pete Wilson (@pwilson), Jenny Catron, Kyle Reed, Stephen Brewster, Brent Hodge, ja mitmed teised – sellega näidates, kuidas saavutada suurt mõju isiklikul tasandil, olles ise väga suur kogudus.

Gateway Church  Texases (gatewaypeople.com) – nende hiljutine Table Project'i (kristlik sotsiaalvõrgustik) ost vihjab sellele, et nad plaanivad põhjalikumalt integreerida sotsiaalmeediat ning vaimulikku elu. Ja loomulikult on nad väga strateegilised Facebookis, Twitteris ja Instagramis.

Community Bible Church San Antonios, Texases (communitybible.com) – Nils Smith on esimene teadaolev sotsiaalmeedia pastor ning samuti on neil uus interneti-campus, millele on spetsiaalselt mõeldud 30-minutilised sõnumid ning millel on väga meeldejääv aadress - http://onlinechurch.com.

Nimekiri kõige populaarsematest Facebooki kirikulehtedest on siin.

Loe veel siit: http://www.christianpost.com/news/top-5-churches-that-use-social-media-best-97492/#AeWS63gt4ttaGtTD.99

Ehk on mõni juba märganud, et mujal maailmas populaarsust kogunud online Piibel YouVersion kuvab osaliselt ka eestikeelset Piiblit!

Loomulikult ei võistle YouVersion meie kohaliku online Piibliga, kuna meie oma Piibel.netis on kogu tekst ning pealegi saab nii uut kui vanat tõlget oma vahel võrrelda AGA palju lahedat on siiski YouVersionil pakkuda.

Jumal.ee on veebileht, mis aitab inimesel tundma õppida Jumalat. Jumal.ee veebileht on interaktiivne teekond, leidmaks rahu Jumalaga. Teekonnal on 4 sammu, millele järgneb võimalus palvetada või küsida küsimusi. Jumal.ee tutvustab Jumalat ja Jeesust. Veeö on Jumal.ee veebilehel inimeste lood kohtumisest Jumalaga.

KUIDAS JÕUAVAD INIMESED VEEBILEHEKÜLJELE?

Jumal.ee veebile tehakse aeg-ajalt avalik reklaamikampaania reklaamtahvlitel, kinodes, trammides-bussides ja bussipeatustes ning veebiavarustes, kasutades parimaid interneti turundustehnikaid. Avaldatakse mitu temaatilist veebilehte enesetapu, anoreksia, üksinduse jmt probleemide kohta – need kõik suunavad külastajaid Jumal.ee lehele.  

ONLINE-MENTORID

Kui keegi on esitanud palve või küsimuse Jumal.ee veebilehel, suunatakse veebikülastaja suhtlema online-mentoriga. Online-mentorid on koguduse inimesed, kellel on kogemusi, suhtlemaks inimestega vaimulikel teemadel. Nendeks inimesteks sobivad hästi leerikursuse ja alfa-kursuse läbiviijad, kodu- ja palvegrupijuhid, koguduse vaimulikud nõustajad, diakonid ja koguduse juhid.

VEEBIKÜLASTAJA KOGUDUSSE

Juhul, kui veebikülastaja avaldab soovi koguduse eluga tutvuda, siis online-mentorid on need inimesed, kes tutvustavad veebikülastajale oma koguduses toimuvaid sündmuseid ja saadaval olevaid jätkukursuseid, arutelu- ja palvegruppe, koguduse teenistusi, koguduse laagreid ja väljasõite.

KURSUS ONLINE-MENTORITELE

Online-mentorid on veebikülastajate vaimulikud teejuhid, et koos läbida online-kursus "Miks Jeesus?". Tegemist on 5-teemalise kursusega väga lihtsas online-õpikeskkonnas. Online-mentoriks olemine eeldab osalemist online-mentorite kursusel, mis toimuvad vastavalt vajadusele ja piisav grupp koos koolituse tegemiseks. Soovitame ühest kogudusest vähemalt 2–3 osalejat.

 

VIDEOLUGUDES OSALEVAD INIMESED

Videolugudes osalevad inimesed valib välja Jumal.ee videomeeskond. Videod on umbes 5-7 minutit pikad. Oma lugu Jumalaga kutsutakse jagama nii ühiskonnas tuntud kui ka avalikult mittetuntuid inimesi. Valitud lood on sellised, millega vaatajad saavad samastuda. Loo rääkijail tuleb oma lugu kirjutada 1–2le A4 lehele, millest videomeeskond teeb stsenaariumi ning annab nõu, millist osa loost peab rohkem rõhutama ja mida rohkem lahti seletama. Lood keskenduvad ühele põhiteemale (üksindus, enesetapp, suhted, karjäär, pere vmt) ja loo ülesehitus on kolmeosaline: mis oli enne? mis juhtus? ja mis nüüd on? Kõikide inimestega, kes jagavad oma lugu videos, tehakse ametlik leping, et videot võib kasutada erinevates meediakanalites: internet, väliekraanid, kinotreilerid, televisioon jmt.

Võimalus osaleda Jumal.ee veebilehe töös

Kui soovid osaleda selles töös või lihtsalt saada rohkem infot, siis jäta palun oma andmed koos kommentaariga, et ma saaksin vastata Sinu küsimustele ja edastada Sulle vajalikku infot.

Kinnitan, et andmeid ei jagata kolmandatele osapooltele ja saadan vaid asjassepuutuvat informatsiooni.

Võta ühendust

Helari Hellenurme kontakt

Tutvustan Teile maailma kõige lihtsamat vormigenereerijat, milleks on RsForms PRO!. RsForms PRO! on Joomla sisuhaldussüsteemile installeeritav lisaprogramm/plugin.
Tutvu ise lähemalt: http://rsjoomla.com
NB! Kui ma kellegi arvates eksin, siis andke mulle palun teada, et mis on veel lihtsam :)

Selle vormigeneraatoriga ei pea tegelema mingite imekeemiatega, et kiirelt üks vormikene püsti panna. Kes oskab logida Joomla! adminniliidessesse ja leiab componentide alt RsFormsi, see saab hakkama ka RsFormiga, et luua vajalikke vorme.{highslide type="slideshow-caption" url="artiklid/vormesilehel.jpg, artiklid/vormitegemine.jpg, artiklid/kujundus.jpg, artiklid/tanud.jpg, artiklid/kiriregihaldurile.jpg, artiklid/kiriregijale.jpg, artiklid/vormid.jpg, artiklid/submissions.jpg" width=100 height="100" positions="top, right" outlineType="rounded-white" }{/highslide}

Neile, kes ei tea, mis asi on Fedora: Fedora on üks paljudest Linuxi distributsioonidest ehk siis lihtsustatult öeldes Fedora Linux. Fedora ametlik leht: http://fedoraproject.org

Upgrademisest varasematest versioonidest
esiteks seda, et algajal ise väga käsitsi ei soovita teha, kuna on tehtud mitmeid olulisi muudatusi. mul tekkis puselemist seoses sllega, et init on vahetatud upstartiga, ei olnud midagi ülemõistuse aga sain väikese ehmatuse.. igatahes, hea uudis on see,et on tehtud selline kaval programm nagu preupgrade, mis on ilus ja kena graafiline vidin ning sellega peaks igaüks vast hakkama saama

upgrademisest on ka hea piltidega leht:
http://www.howtoforge.com/upgrading-fedora...with-preupgrade
---

Riigikogus läbis teise lugemise uue lastekaitseseaduse eelnõu, mis sisaldab väga tõsiseid probleeme ning kujutab endast potentsiaalselt perekondadele tõsise ohu allikat.

„Vabamüürlus ei ole salaorganisatsioon“, kuid „Iga liige lubab ka hoida saladuses vabamüürlaseks olemise iidseid äratundmisviise.“ Nii on kirjas Eesti Vabade Ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurlooži kodulehel (www.eestisl.ee).

Loe ka Meego Remmel: EKB Koguduste liidu pastorite võimalikkusest olla vabamüürlane

Vabamüürlusest

Liikmeksastuja annab tõotuse rituaali saladuse hoidmisest ja organisatsiooni eeskirjadest kinnipidamiseks.“ Looži koduleht konkreetsemaks ei lähe, aga päris paljudest raamatutest ja kodulehtedelt võib lugeda detailseid kirjeldusi vabamüürlaste riituste kohta. Eri tasemetel ja eri maades on variatsioone, kuid igal pool keelatakse vabamüürlasel rääkida, mida ta on loožis näinud ja kuulnud. Vabamüürlane peab andma vaikimistõotuse, kus ta nõustub muuhulgas, et vastasel korral saab karistuseks ta kõri läbi lõigatud, keel välja rebitud, süda ja sisikond välja kistud ja mere sügavustesse heidetud, keha põletatud ja tuhk laiali pillutud kõige tuulte poole, nii et midagi temast ei leitaks üles inimeste või vabamüürlaste keskelt. Nii karm on vabamüürlik saladuse hoidmise vanne. Ju on, mida salata.
 
Jeesus hoiatas vande andmise eest (Mt 5:34-37): „Aga mina ütlen teile: Ärge vanduge üldse, ei taeva juures, sest see on Jumala troon, ega maa juures, sest see on tema jalgealune järg, ega Jeruusalemma juures, sest see on suure Kuninga linn! Ära vannu ka oma pea juures, sest ise ei saa sa ühtegi juuksekarva valgeks või mustaks teha! Iga teie «jah» olgu «jah» ja iga «ei» olgu «ei», aga mis üle selle, see on kurjast“. Jeesuse sõnade järgi on vabamüürlik vanne kurjast.
 
Jeesus avaldas meile, milline on Tema jumalik tegevuspõhimõte (Lk 12:2-3): „Ei ole midagi varjatut, mis ei tuleks ilmsiks, ega peidetut, mida ei saadaks teada. Seepärast kõik, mida te ütlete pimedas, saab kuuldavaks valges, ja mida te üksteisele kõrva sosistate kambrites, seda kuulutatakse katustelt.“
 
Jeesus elas avatud elu ja võis elu lõpul, kui tema üle kohut mõisteti, öelda: „Mina olen rääkinud maailmale avalikult … ja salaja pole ma rääkinud midagi.“(Jh 18:20) Samal moel võis tõdeda oma elu ja ustava teenimise lõpufaasis Jeesuse järgija Paulus (Ap 20:20): „Ma ei ole teie eest pidanud salajas midagi teile tarvilikku, vaid olen seda kuulutanud ja teid õpetanud avalikult ja kodasid mööda.“

Kes on vabamüürlaste jumal?

Kui intervjueeritakse vabamüürlaste looži uut kandidaati, näiteks hinduisti, mormooni või moslemit, siis tema käest küsitakse, kas ta usub Kõrgemasse Olevusse. Nii hindu, mormoon kui ka moslem vastavad jaatavalt ning võivad saada vabamüürlaseks. Nad mõistavad küsimust samamoodi, nagu kristlane: „Kas sa usud Jumalasse?“ Kui nad nüüd vastavad jaatavalt, kas nad siis väljendavad oma usku Jumalasse, või väljendavad nad oma usku (Piibli mõistes) ebajumalasse?
 
Vabamüürliku Kõrgema Olevuse alla kvalifitseeruvad samahästi kristlaste poolt tunnistatav Kolmainujumal, moslemi poolt usutud Allah, hindu Brahman, Šiva, Krišna, Kali jne ning kõikvõimalikud teised kummardatavad jumalused. Vabamüürlus aktsepteerib ühtviisi erinevaid jumalaid ja jumalapilte, kui vaid kinnitatakse usku ühte Kõrgemasse Olevusse. Selliselt paistab vabamüürlus olevat universalistlik, kandes endas ideed, et kõik religioonid viivad lõpuks välja ühe tõe ja ühe jumala juurde.
 
Eesti Vabade Ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurlooži põhimõtted kinnitavad: „Me usume Universumi Kõrgemasse Ehitusmeistrisse ja Tema tunnistamine on tingimuseks liikmete vastuvõtmisel.“ Siin ei ole juttu erinevate usundite pluralistlikust tunnustamisest, vaid vabamüürlaste ühtsest („Me usume“) usust ÜHTE Kõrgemasse Olevusse. Vabamüürlased väidavad, et vabamüürlus ei ole religioon ega ka usu aseaine, kuid on ilmne, et vabamüürlusel on religiooni tunnused. Vabamüürlastel on templid ja altarid ning nad kummardavad jumalust, kelleks on Universumi Kõrgem Ehitusmeister. Jumala kummardamine ei ole vabamüürlasele valiku küsimus, vaid nõutav. Teise kraadi rituaalis öeldakse: „Meie õpetus tugineb usule, mis kohustab ülistama Jumalat…“ Albert Pike kirjutab vabamüürlaste piibliks nimetatavas teoses Morals and Dogma of the Ancient And Accepted Scottish Rite Of Freemasonry: „Iga vabamüürlik loož on religiooni tempel ja selle õpetus on religioosne“ (lk 213), täpsustab: „Vabamüürlus on jumalateenimine (worship)“ (lk 526) ning kinnitab, et „Iga vabamüürlase jaoks on JUMAL; ÜKS Ülim…“ (lk 524).
 
Kes on see Kõrgem Ehitusmeister ehk Suur Arhitekt? Tegemist on jumalaga, keda kummardavad vabamüürlikes loožides ühtlasi moslemid, hindud ja mormoonid. Hindu jumalaid on palju erinevaid, nii inimesekujulisi kui ka elevandi- ja ahvinäolisi. Mormooni jumal on aga inimene, kes arenes jumalaks, kusjuures ustav mormooni mees võib ka ise kord jumalaks saada. Seega võib vabamüürlikku jumalapilti nimetada sünkretistlikuks, kus esinevad ühe jumaluse teenimise all erinevad religioossed arusaamad, mis tavaliselt kokku ei käi ning ilmselgelt üksteist välistavad. Kuna jumala nimena kasutatakse vabamüürluses neutraalset üldnimetust Kõrgem Ehitusmeister, siis laseb see erineva usulise taustaga vabamüürlastel kujutada oma silma ees ilmselt oma jumalat.
 
Valdavalt ilmneb alles vabamüürluse kõrgeimal astmel saladuskatte all jumaluse tõeline identiteet. Siis ei ole enam vabadust tõlgendada kõrgemat olendit nagu tahetakse, küll aga ollakse paljude tasemete vannetega seotud. Nimekujusid on erinevaid, millest sagedamini nimetatavaid on Jahbulon või ka Jah-Bul-On. Jah tuleneb Jahvest. Bul viitab Baalile – Kaanani viljakusejumalale ja On tähistab Osirist – Egiptuse allmaajumalat. Kas see on vabamüürlaste versioon Kolmainsusest? Kuidas saab aga Jahvet ja Baali, kes on Piiblis teineteise vastandid, üheks pidada? Mis on Jahvel, armastaval maailma Loojal, seost Egiptuse surmajumala Osirisega? Ei Baal ega Osiris pole Piibli Jumala sünonüümid, vaid ebajumalad. Eks igaüks võib mõelda: „Kuidas sobib Kristus ühte Beliariga?“(2Kr 6:15)
 
Paljudel juhtudel on omaaegsete või endiste vabamüürlaste poolt kirjutatud või välja öeldud, et tegelikult on tegemist sisuliselt Luciferi kummardamisega. Tänased tegevvabamüürlased on sellele vastu astunud strateegiaga, kus väidetakse need olevat petukirjad (hoax) või püütakse seda kummutada distantseerudes antud isikust. Väidetakse, et tolle isiku arvamus pole autoriteetne või polnudki ta üldse vabamüürlane. Vabamüürlust uurinud inimesed ja organisatsioonid (näiteks Freemasonry Watch) on aga leidnud tõendeid vabamüürlaste ebajumalateenistusest rääkinud isikute vabamüürlikust kuuluvusest.
 
On öeldud, et eesti vabamüürlust pole piisavalt uuritud, et öelda selle kohta midagi põhjapanevat ning seetõttu oleks parem üldse seisukohta mitte võtta. Kindlasti on ka näiteks kristlus Eestis, Keenias ja Koreas erinev oma väljendusviisides, kuid kristluse sisu ja olemus on sama – usk armulisse Kolmainujumalasse ja Kristuse lunastusse. Väidetavalt on mõnevõrra erinevad ka näiteks itaalia ja vene maffia, aga on ilmne, et iga maa maffia põhiolemuseks on hierarhilise organiseeritud kuritegevuse kaudu raha ja mõjuvõimu vägivaldne haaramine. Eks ka vabamüürluse väljendused eri paikkondade loožides võivad olla mõnevõrra erinevad. Näiteks võib templi altaril leida pühakirjana Piiblit, Koraani, veedasid või ka muid pühakirju ning ka riitustes on erinevusi. Universaalselt on aga iga maa vabamüürlastel nõutav usk Kõrgemasse Ehitusmeistrisse ja vaikimisvanne vabamüürliku tegevuse kohta. Seega omades infot vabamüürluse kohta Inglismaal, Šotimaal, USAs, Soomes ja mujal saame teadmise vabamüürlusest üldisemalt, millest ei saa Eesti vabamüürlus oluliselt erineda. Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurloož on heaks kiitnud Inglise, Iiri ja Šoti suurloožide põhimõtted. „Eesti suurloož ja tema loožid tegutsevad vabamüürluse põhiprintsiipide kohaselt“ (www.eestisl.ee/?div=17-0). Kui aga isegi mõni eesti vabamüürlane väidab, et ta kummardab loožis vaid Jeesust, siis pole teada, kas ta räägib vabamüürlase vannet murdes tõtt või räägib ta vannet murdmata valet või pole ta lihtsalt veel vabamüürluse ebajumalateenistuse olemust ära tabanud. Jumala sõna ütleb konkreetselt: „Ärge hakake pimeduse viljatute tegude kaasosaliseks, vaid pigem paljastage neid!“ (Ef 5:11). Vabamüürlusest vabanemine on kristlasele vajalik ja võimalik. Valgustuseks, abiks ja vabanemiseks on endiste vabamüürlaste, praeguste kristlaste poolt loodud spetsiaalne organisatsioon Ex-Masons for Jesus (www.emfj.org).

raamatud vabamüürlusest:

  1. Steven Tsoukalas, Masonic Rites and Wrongs, An Examination of Freemasonry. Presbyterian and Reformed 2012
  2. John Ankerberg & John Weldon, Fast Facts on the Masonic Lodge. Harvest House Publishers 2004
  3. John Ankerberg, Secret Teaching of the Masonic Lodge. Moody Publishers 1990
  4. Ron Carlson & Ed Decker „Freemasonry and the Masonic Lodge“, Fast Facts on False Teachings. Harvest House Publishers 1994

veebilehed vabamüürlusest:

  1. Endine vabamüürlane surmaeelses intervjuus: Vabamüürlaste jumal on Lucifer -
  1. 16 aastat Soome vabamüürlane olnud Juhani Julini lugu - www.meiekirik.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=1447&Itemid=2
  2. Juhani Julini intervjuu TV7-s (eestikeelsete subtiitritega) - www.tv7.ee/vod/player/?program=15677
  3. Saksa luteri kiriku dokument: Vabamüürlusse ja kristlikku kogudusse kuulumise aspekte -
  1. Dr Ron Carlson talks about Freemasons (alates 1:35) - http://youtu.be/f4vrCEnZ-CU
  2. Kristlike kirikkondade suhtumine vabamüürlusse - http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_and_Freemasonry
  3. Mormonismi ja vabamüürluse seostest - http://en.wikipedia.org/wiki/Mormonism_and_Freemasonry
  4. Cutting Edge Ministries - www.cuttingedge.org/fmcorner.html
  5. Christian Restoration Freemasonry Databank - www.christian-restoration.com/fmasonry
  6. Freemasonry Watch vabamüürluse seostest Luciferi kummardamisega – www.freemasonrywatch.org/luciferquotes.html
  7. Abiks ja vabanemiseks vabamüürlastele Ex-Masons for Jesus - www.emfj.org

Oneness Pentecostalism ehk ainsusnelipühilus –  väike eripära või suur eksitus?Ainsusnelipühilus (Oneness Pentecostalism) pole juhuslik vääratus, vaid eksiõpetus, mille juured ulatuvad juba pea 100 aasta taha. On tähelepanuväärne, et maailma suurim nelipühi liit Assemblies of God pani Kolmainsust eitavad „oneness“ jutlustajad oma konfessioonist välja juba aastal 1916. AG-st välja arvatud vennad rajasid mittetrinitaarse liidu General Assembly of the Apostolic Assemblies, millega ühines 1918.a Pentecostal Assemblies of the World. Pärast ühinemist 1945.a grupiga Pentecostal Assemblies of Jesus Christ sai uue konfessiooni nimeks United Pentecostal Church International. UPCI-sse kuuluvad ka Eestis tegutsevad misjonärid Nate Turner (Elujõe kogudus) ja Jacky Willhoite, kes on juba eksitanud Eesti kristlasnoori end ümber ristida laskma.

Valeõpetus 1 - Jumal maskides

Ainsusnelipühiluse järgi on üks jumalik isik ajaloos tegutsenud kolmel eri moel, väljendudes küll Isa, Poja ja Püha Vaimuna, kandes justkui eri aegadel erinevat maski. Kiriku ajaloost on selline hereesia (valeõpetus) tuttav modalismi ja sabellianismina ning ka urshanismina.

Ainsusnelipühilased armastavad rääkida Tertullianusest ja teistest kirikuisadest, kes justkui leiutasid Kolmainsuse. Õigem oleks aga öelda, et kirikuisad avastasid Kolmainsuse. Kõige tähtsam on aga uurida Piiblit ja vaadata, kuidas Jumal oma Sõnas ennast meile on ilmutanud.

Kirjakohad kolmainsusest

Kuidas seletada Jeesuse ristimise sündmust (Lk 3:21-22), kus taevast kostis hääl: «Sina oled mu armas Poeg, sinust on mul hea meel!» ja Püha Vaim langes tuvi kujul Jeesuse peale? See on sündmus, kus 3 isikut: Isa, Jeesus ja Püha Vaim on korraga ühes pildis tegutsemas, ometigi erinevalt. Nate Turner ütleb, et ta ei näe siin kolme isikut.(!) Nate Turner näeb siin vaid Jeesust. Ainsusnelipühilaste arusaama järgi on Jeesus ühtlasi ka Isa ja Püha Vaim. Siit ka ainsusnelipühi teoloogia teine nimetus – Jesus only. Ainsusnelipühilased ütlevad, et kuna Jumal on kõikvõimas, siis ta suudab ennast ilmutada korraga kolmel eri moel. Piltlikult öeldes kasutas ainsusnelipühi õpetuse järgi Jumal Jeesuse ristimise sündmusel kolme maski korraga. Selliselt tegi ainsusnelipühi loogika järgi Jumal inimestele teatrit, jättes inimestele petliku mulje kolmest erinevast isikust, kuigi tegelikult oli vaid üks isik. Seega on ainsusnelipühi õpetuse järgi ühes isikus olev Jumal inimesi lollitanud ja petnud!?

Piibli järgi oli Jeesuse suhe oma Isaga ka inimesena elades niivõrd lähedane, et Jh 10:30 ütleb Jeesus: „Mina ja Isa oleme üks.“ Kas nad on siis ka üks isik? Piibel kasutab üksolemist ka abielus oleva mehe ja naise kohta (Mk 10:7): „Seepärast jätab mees oma isa ja ema ja hoiab oma naise poole ja need kaks saavad üheks.“ Mõistagi on ka pärast abiellumist endiselt 2 isikut, kuigi 1 abielu. Nii ka Jumal on 1, kuid Isa, Jeesus ja Püha Vaim on 3 isikut.

Kui Jeesus palvetas, siis ta rääkis Isaga. Näiteks Ketsemani aias palvetab Jeesus: „Isa, kui sa tahad, võta see karikas minult ära! Ometi ärgu sündigu minu tahtmine, vaid sinu oma!“(Lk 22:42). Siin tulevad esile Jeesuse tahe ja Isa tahe. Ainsusnelipühi õpetuse valgel rääkis aga Jeesus justkui oma teise minaga, või kellega? Või korraldas Jeesus Ketsemani aias palvetades jüngritele lihtsalt näidisõppetunni, kuidas nood peaksid palvetama (kui ta taevasse tagasi läheb ja on valmis neid kuulma), kõnetades Ketsemani palvetes vaid tühjust…

Ülempreesterlikus palves palub Jeesus jüngrite pärast „et nad oleksid üks, nii nagu meie oleme üks: mina neis ja sina minus, et nad oleksid täielikult üks, nii et maailm tunneks ära, et sina oled minu läkitanud ja et sa oled armastanud neid, nii nagu sa oled armastanud mind.“ Jällegi tuleb esile üks olemine, mis mõistagi ei tähenda, et kõik jüngrid oleksid 1 isik. Loe tähelepanelikult Johannese evangeeliumi 17. peatükki. Kas selline võiks välja näha inimese sisemonoloog, vestlus iseendaga?

Johannese 5:19 räägib Jeesus talle antud meelevallast: „Tõesti, tõesti, ma ütlen teile, Poeg ei saa midagi teha iseenesest, ta teeb vaid seda, mida näeb tegevat Isa, sest mida iganes Isa teeb, seda teeb ka Poeg“ ja jätkab (s30-32): „Mina ei saa iseenesest teha midagi. Ma mõistan kohut nõnda, nagu ma kuulen, ja minu otsus on õiglane, sest ma ei otsi oma tahtmist, vaid tema tahtmist, kes minu on saatnud. Kui ma tunnistaksin iseenese kohta, ei oleks mu tunnistus kehtiv. See, kes minu kohta tunnistab, on keegi teine, ja ma tean: see tunnistus, mida tema minu kohta tunnistab, on kehtiv.“ Jeesuse jutust on selgelt aru saada, et Isa ja Jeesus on kaks eri isikut. Ütleb ju Jeesus otsesõnu, et „keegi teine“ tunnistab tema kohta. Ainsusnelipühi õpetuse järgi (Isa ja Jeesus on üks isik) põeb aga Jeesus ilmselgelt isiksuse lõhestumist. Seega teevad ainsusnelipühilased Jeesusest vaimuhaige, kes ei saa päris hästi aru, mitu teda on!

Jeesus valmistas oma elu lõpufaasis jüngreid tulevikuks ette. Jeesus rääkides neile, et ta lahkub Isa juurde ning Isa ja Jeesus läkitavad jüngrite juurde Püha Vaimu (Jh 14:26; 15:26; 16:7). Kolmainujumalat uskudes on see arusaadav. Kuidas aga mõista seda ainsusnelipühi õpetuse järgi, kus Isa, Poeg ja Püha Vaim on üks isik? – Jeesus ütles, et läheb Isa juurde, tegelikult aga iseenda juurde. Jeesus ütles, et nad Isaga läkitavad jüngrite juurde Püha Vaimu, tegelikult tuleb ta aga ise, lihtsalt teisel kujul. Ühesõnaga, ainsusnelipühi õpetus teeb Jeesusest valetaja!? Selline on siis ainsusnelipühi valeõpetuse „vale-Jeesus“.

Valeõpetus 2 - kui te ei mõtle nii nagu meie..

Oneness Pentecostalismi esindajatega on peetud aegade jooksul mitmeid põhjalikke debatte. Ühel esinduslikul teledebatil olid kristliku trinitaarse poole peal maailmakuulus eksiõpetuste ekspert Dr Walter Martin ja Calvin Beisner ning ainsusnelipühilasi esindasid UPCI general superintendent Nathaniel Urshan ja Robert Sabin. Oneness versus Trinity teledebatte on võimalik jälgida videosalvestustena.  Nagu teledebattidest näha, hakkavad ainsusnelipühilased olukordades, kus nende eksimused on sisuliste argumentidega esile toodud, sõnu väänama, teemat mujale juhtima ja manipuleerima, mis pole eksiõpetajate juures muidugi üllatav. Eks vale ajab valetaja keerutama, et kuidagi püüda oma supist välja tulla. Kui dr Martin mitmel ja mitmel korral küsib, kas ainsusnelipühilased peavad teda ja teisi kristlasi Piibli õpetuse põhjal oma vennaks Kristuses, siis oli vastuseks üks lõputu kõrvalepõiklemine... Ühesõnaga, kes ei usu samamoodi nagu ainsusnelipühilased, on hukatuses.

Valeõpetus 3 - Jumala armust ei piisa päästeks

Veel üks Piibli õpetusest erinev ainsusnelipühilaste arusaamine on see, et päästetud saamiseks ei piisa usust Jeesuse lunastustöösse ja uussünnist. Sektidele ja uususunditele on omane, et Jumal armust ei piisa ja päästeks on vajalikud mingid ekstra-asjad (konkreetsed teod, riitused, vormelid vms). Ainsusnelipühilaste arusaamise järgi on inimene päästetud vaid siis, kui inimene ristitakse allakastmisega „Jeesuse nimel“. Kui inimene on ristitud „Isa, Poja ja Püha Vaimu nimel“ või on ristimisel kasutatud vähem vett, siis pole pääsemist loota. Glossolalia (võõrastes keeltes rääkimine) on ainsusnelipühilaste järgi päästmise tunnuseks, mis on samuti Piibli õpetusega vastuolus.

Kokkuvõtteks võime tõdeda, et esmapilgul väiksena tunduv erinevus kristliku Kolmainuõpetuse ja ainsusnelipühilaste arusaama vahel osutub tegelikult tohutuks. Nagu väikse suunaerinevuse kohta on öeldud, et alustasime koos, aga lõpetame valgusaastate kaugusel. Siin pole ka midagi imestada, sest jumalapilt ehk arusaamine Jumalast on usu juures alustrajava tähtsusega.

Nii, nagu on 1800 aasta jooksul kristlike teoloogide poolt leidnud kinnitust modalismi ekslikkus, nii on leidnud viimase 100 aasta jooksul kristlike teoloogide poolt leidnud kinnitust ka ainsusnelipühi õpetuse ekslikkus Piibli õpetusega võrreldes. Oneness Pentecostal liikumine eksitab inimesi ka Eestis ning iga hingekarjase ülesanne on karja lambavaraste eest kaitsta (Jh 21:16).

Ainsusnelipühiluse käsitlusi internetis:

·         Dr. Edward Dalcour’ põhjalik käsitlus –  www.christiandefense.com/oneness.htm

ja lühiülevaade –  www.christiandefense.com/Oneness%20Concise%20look.htm

·         Watchman Fellowship Profile, by Jason Barker –  www.watchman.org/profile/onenesspro.htm

·         Lühiülevaade – www.4truth.net/fourtruthpbnew.aspx?pageid=8589952678  

·         Ainsusnelipühi teoloogiat on paljude raamatute kaudu tutvustanud ainsusnelipühi piiskop David Bernard, kes on United Pentecostal Church International superintendent ja Urshan Graduate School of Theology president. www.newlifeupc.org/resources/from-david-k-bernard/books

·         Apologeetikadoktor James R. White analüüsib artiklis The Trinity, the Definition of Chalcedon, and Oneness Theology ainsusnelipühi õpetust, viidates ka David Bernard’i kirjutistele –   http://vintage.aomin.org/CHALC.html

·         Usundiuurija Mike Oppenheimeri artiklid ainsusnelipühiluse kohta – www.letusreason.org/Onendir.htm

Raamatud:

·         Beisner, E. Calvin. 1998. „Jesus Only“ Churches. Zondervan. Lühikokkuvõte – www.ecalvinbeisner.com/freearticles/OnenessPentecostalism.pdf

·         Boyd, Gregory. 1992. Oneness Pentecostals and the Trinity. Baker.

·         Dalcour,  Edward L. 2011. A Definitive Look At Oneness Theology: In the Light of Biblical Trinitarianism. 3rd Edition, Revised, Updated, and Expanded. North-West University. E-book (PDF) - $5

 

Artikli autor: Argo Buinevitš, Tallinna Lasnamäe Lootuse koguduse pastor (Eesti EKB Koguduste Liit)

Teeliste kirikud ETVsSaatesari „Teeliste Kirikud” on ETV  eetris alates 13. augustist, esmaspäeviti, algusega kell 17.10, kordused laupäeviti kell 14.30. Saadete tootjaks on Eesti Kristlik Televisioon.

Sari „Teeliste Kirikud” koosneb pooletunnistest saadetest, mis avavad juhusliku teelise võimalusi suvises Eestis ringi liikudes kirikutesse sisse astumiseks. Lisaks kirikutele on saadetes juttu kogudustega seotud inimestest ja huvitavatest paikadest kirikute lähiümbruses.

Tänavu käis võttegrupp Tallinnas, Rakveres ja Jeruusalemmas. Varasemad saated on valmistatud Pärnus, Viljandis, Tartus, Haapsalus, Saaremaal, Otepääl ja Käsmus. Näha saab erinevate konfessioonide pühakodasid ja kuulda, millised on vaatamisväärsused ning milliste põnevate lugudega need on seotud. Lisaks kirikutele on igas paigas erinevad vaatamisväärsused, mille kohta annavad selgitusi nende paikadega seotud tuntud inimesed. „Teeliseks”, kelle pilgu läbi saated vaatajani jõuavad, on saatejuhid Erle Iher ja Hannes Hermaküla.

Järgmised saated on eetris alljärgnevatel esmaspäevadel, algusega kell 17.10:

13.08.2012 – Tallinn

20.08.2012 – Rakvere

27.08.2012 – Jeruusalemm

Vaatamata sellele, et EKTV-l ei ole regulaarset eetriaega, oleme igal aastal saanud oma saateid ETV eetrisse projektipõhiselt. Meie eesmärgiks on edastada kristlikke väärtusi televisiooni kaudu. Nende väärtuste defitsiit ühiskonnas on tuntav, mistõttu vajadus nende saadete järele on jätkuvalt aktuaalne.

Nii uusi kui ka vanemaid saateid saab vaadata internetis ETV veebilehel: www.err.ee , või EKTV veebiaadressil: www.ektv.ee . Meie toodangust saab koopiaid tellida DVD formaadis. Kontaktandmed on kodulehel: www.ektv.ee .

Oleme kõigile tänulikud, kes aitavad meid kaasa mõtete ja ideedega saadete valmistamiseks. Täname ka saadetud kommentaaride eest. Oleme südamest tänulikud iga rahalise toetuse eest, mis on aidanud meid jätkuvalt saateid valmistada.

Vajadus toetuseks on endiselt suur, kuna saadete valmistamine on kulukas. Toetused saab üle kanda arvele: 221018318204 Swedbank või 10052039358004 SEB pangas.

Vaadake meie saateid ja andke tagasisidet.

Lugupidamisega,

Peeter Võsu

EKTV direktor

Linna tuled III videoPiiblipäevad liikumiselt on välja tulnud Linna tuled kolmas video Jaanalinnu muna saagast.

Action rikas kolmas muna video jätab õhku emotsiooni. See on jaanalinnu viimane kutse rahvale. Kulminatsioon toimub AleCoqi spordihoones tõenäoliselt II õhtul!

Video on tehtud Valdur Rosenvaldi poolt ja seda saab vaadata nii Kaev.net vahendusel kui YouTubest. Selle artikli kirjutamise hetkel oli YouTubes vaatajaid ligi 1200.

Video on mõeldud rohkelt jagamiseks :)

{hwdvideoshare}id=367|width=560|height=340{/hwdvideoshare}

alt

Balti Kriminaalpreventsiooni ja Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Instituudil valmis film "Kahetsus ja andestus".

Film „Kahetsus ja andestus“ tutvustab lepitamismeetodit videopöördumise vahendusel. Lepitamisena käsitletakse tegevust, kus konflikti aitab lahendada sõltumatu vahendaja. Selline lepitamine lähtub mõtteviisist, et karistava õiguse kõrval on oluline lepitava ehk taastava õiguse rakendamine. Lepitav ehk taastav õigusemõistmine taotleb kahjustatud osapoolte tervendamist, nende taasintegreerimist kogukonna ellu ning kahjude hüvitamist. Filmis selgitatakse videopöördumise meetodi olemust, eeliseid ja läbiviimist. Videopöördumise sisuks on siiras kahetsus ja andestuse palumine teo eest, millega on põhjustatud füüsilisi või hingelisi kannatusi, materiaalset kahju jms.
 Film on suunatud laiale sihtrühmale (sotsiaaltöötajad, vanglakaplanid, kriminaalhooldajad, ohvriabitöötajad, sotsiaalse võrgustiku partnerid jt).

Filmi idee autor on Avo Üprus, stsenarist ja operaator Urmas Roos. Režiistsenaarium ning montaaž Elo Selirand.

Täname filmi valmimisele kaasa aidanuid: Avo Üprus, Ingmar Kurg, Keili kollamaa, Jaanus Kangur, Jevgeni Dmitrijevski, Rein Käsk, Avo-Rein Tereping, Elme Väljaste, Kersti Kask, Kersti Lootus, Rein Uuemõis, Philippe Jourdan, Elo Selirand, Raivo Asuküla, Viljam Borissenko, Külvi Kurg, Prison Fellowship International ning videopöördumistes anonüümseks jääda soovinud isikuid.

Filmi valmimist toetasid Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik.

Head vaatamist!

">

altalt

Muusikalised vahepalad - GLS 2012GLS 2012 tõi meile palju inspireerivat sõnumit, et me võiksime oma juhtimisandi veel lihvida ja saada samm-sammult veel paremaks.

Väga hea osa GLSil on alati olnud ka muusika, mis on samuti paljusid inspireerinud ja seetõttu püüdsin anda oma parima ja salvestasin peaaegu kõik GLS muusikalised vahepalad. Muusikaklipid on Tallinna ja Tartu GLSilt ning mõlema linna GLS noortekalt. Kokku sai üles laetud 38 klippi ning tegin neist Kaev.net YouTube lehele eraldi playlisti. 

NB! Üleslaetud lugude pealkirjad ei pretendeeri absoluutsele tõele. Selles osas võite anda nõu ja lisada loo õige pealkiri kommentaaridesse, juhul, kui mul on vale pealkiri sattunud.

Vaata ja kuula GLS 2012 muusikalisi vahepalasid

Kuula uut Kirsika lugu - Mida tunneb süda?Crux Media hitimasinas on valminud uus Kirsika lugu - Mida tunneb süda?

Kirsika on lõpetanud Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli rütmimuusika osakonna pop-jazz laulu erialal. Pärast kooli lõppu võimaldasid kitarriõpingud tal hakata kirjutama oma muusikat ja see on tema jaoks avanud täiesti uue maailma. Nüüd, 25-aastasena, on Kirsika leidmas teed muusika juurde, mis talle endale südamelähedane. Kõige olulisem on Kirsika jaoks see, et laulu sõnum jõuaks kuulaja südamesse ning tooks rõõmu, vabadust ja elu.

Mida tunneb süda?

“Mida tunneb süda?” on kaasaegne pop-ballaad, mis kannab endas sõnumit lootuse otsimisest ja leidmisest. Laulu on kirjutanud Liisi Väli, kes on õppinud lastemuusikakoolis viiuli erialal ja Tallinna Ülikoolis laulu erialal. Loo on produtseerinud ja miksinud Daniel Reinaru (www.cruxmedia.ee) ning mastering on tehtud soome muusiku Arto Ruotsala poolt.

Kuula Kirsika uut lugu

{http://soundcloud.com/cruxmedia/kirsika-mida-tunneb}

Vaim murra välja - Worship CentralOlin parasjagu tegelemas ühe kristliku veebiprojektiga ja sattusin sellega seoses ingliskeelsele uudisloole Worship Centeri kohta, kus nad oma albumiga Spirit break out jõudsid inglismaa Top 10sse. Seega jagan Teiega oma tänast vaimulikku muusikakogemust :)

Spirit break out ehk siis Vaim murra välja

Vaim murra välja,
murra me müürid maha.
Vaim murra välja,
taevas, tule alla.

Meie eludes on nii suuremaid kui väiksemaid olukordi, kus me seda väga igatseme ja siin on see igatsus palvena laulu sisse pandud. Loos on ka räpi osa, mis minu arust hästi rõhutab seda võitlust, mis meis on... murra me müürid maha, vaim murra välja, taevas, tule alla!

See tuletab meelde, et meil on võitlus, aga kuna me selle võitluse osa vahel ära unustame, siis me väsime ja vajame turgutust... samuti vajame tihti olukordades radikaalseid muutuseid ja need ei tule nii sama lihtsalt - on vaja võidelda palves ja vaimu abil.

Täna see oli minule palve ja võitlus ning julgustus.. mind see puudutas väga, loodan, et sind ka... head loo kuulamist :)

Worship Central - Spirit break out Youtube's

Vabana maailmas - trükist on saabumas Pluss ajakiri 4/2012Peagi on trükist saabumas värske ja uute põnevate teemadega Pluss-ajakiri pealkirjaga: Vabana maailmas. Toome Sinuni juhtkirja näol väikese tutvustuse, milliseid teemasid võib seekordsest ajakirjast lugeda. Ajakirja ennast võid leida juba tuleval nädalal Eesti erinevatest paikadest!

Vabana maailmas

Ühes filmis olid kolm sõbrannat suures kaubanduskeskuses. Neljandalt korruselt alla vaadates võis näha sadu ja sadu inimesi. Kes jalutas, kes kiirustas järgmisele soodusmüügile, kes parasjagu riidles oma lapsega – igatahes oli keskus inimestest pungil. Järsku üle ääre alla vaadates hüüdis üks neiudest kõva häälega kõigile "TERE!". Hetkega kogu inimmass seisatas ja kõikide silmad olid suunatud üles tüdrukute poole. Teised kaks sõbrannat tõmbusid näost punaseks ja olid juhtunust ülimalt kohkunud. Tundus, nagu oleks neil sõbranna pärast hirmus piinlik. Ruttu kutsusid nad teda korrale: "Mida sa teed? Mis sul viga on?". Seepeale päris neiu rõõmsalt: "Miks elada märkamatult?!"

Kristlased ei ela kindlasti märkamatult. Kui pimeduses paistab valgus, siis ükskõik kui väike tuluke ka ei oleks, seda on näha. Iseasi, kas valgus on meie identiteedi kindel osa või näeme pidevalt vaeva, proovides püüdlikult igas olukorras teistest erineda. See võib olla nii hea kui ka halb. Usun, et Jumala armastus meie sees, kui see on tõesti olemas, paistab välja ka suurema pingutuseta. Kaob vajadus esineda kristlase stereotüübile kohaselt ning ehe ja tõeline MINA särab meile endile märkamatult. Kindlasti oled olnud olukorras, kus Sulle teadmata jäid kellelegi silma kas oma lahke sõna või heateoga.

Mäletan ühte mõne aasta tagust sünnipäeva. Külalisi oli palju ja õhtu kujunes pikaks. Kui üks tüdruk peo lõpus kodu poole sättides esikus riideid selga pani, selgus, et ta läheb jalgsi. Kohe olid mitmed autojuhid valmis teda ära viima. Loomulikult võis selle taga olla ka isiklik sümpaatia, aga tolle tüdruku jaoks oli niisugune reaktsioon midagi enneolematut. Paar nädalat hiljem tunnistas ta meile, et pole kunagi varem sellisel kristlaste sünnipäeval käinud. Harilikult on pidude lõpus ikka igaühe oma asi, kuidas ja kas koju saab. See armastuse tegu puudutas neidu nii sügavalt, et ka tema otsustas oma ellu vastu võtta Jumala, kes suudab inimesi nõnda armastusega täita.

Maailmas läheb kurjus aina suuremaks. Kurjust kurjusega ei võideta. Armastus on jõud, mis teeb kurjusele lõpu. Paljud küsivad, miks Jumal midagi ette ei võta. Miks Ta midagi ei tee? Aga Ta ju tegi. Ta on loonud Sinu ja minu, et võiksime tuua Tema armastust lähemale neile, kes on juba lootust kaotamas. Jumalal ei ole plaani B, Sina ja mina olemegi Tema plaan ning see on meie valik, keda me järgime ja kelle tegusid teeme.

Joel Reinaru
Plussi peatoimetaja

Pluss ajakirja 3/2012 Juhtkiri: Minu väärtusPeagi on trükist saabumas värske ja suvine Pluss ajakiri pealkirjaga: Minu väärtus.

Toome Sinuni juhtkirja näol väikese tutvustuse, milliseid teemasid võib seekordsest ajakirjast lugeda. Ajakirja ennast võid leida juba tuleval nädalal Eesti erinevatest paikadest!

Minu väärtus

Kord ühel oksjonil müüdi vana viiulit. Tegemist oli juba päevinäinud pilliga ja keegi ei osanud sellest suurt midagi arvata. Nii alustatigi pakkumist ja alghinnaks määrati 10 dollarit. Oksjonipidaja küll innustas inimesi julgemalt pakkumisi tegema, kuid peagi nägi ta, et see on lausa võimatu. 10 minutiga oli hind kerkinud alghinnast vaid mõne dollari võrra kõrgemaks ja keegi pakkujatest soovis seda 18 dollari eest lihtsalt oma koduseinale kaunistuseks. Ühel hetkel aga tõusis rahva seast püsti pika halli habemega vanamees. Ta sammus otse lava juurde ning palus korraldajalt luba seda viiulit mängida. Korraldajal ei olnud selle vastu midagi, sest isegi kui mees pilli ära lõhuks, ei oleks varaline kahju väga suur. Vanamees võttis viiuli kohvrist välja, puhus tolmust puhtaks, häälestas keeled ja alustas mängimist. Hetkega valitses saalis täielik vaikus. Inimesed olid justkui tardunud ja nende pilgud peatusid viiulimängijal. Sellest vanast viiulist tulid välja nii kaunid helid, et nii mõnigi pidi silmist pisaraid kuivatama. Vanamees muudkui mängis ja rahvas oli helidest lummatud. Inimesed hakkasid üksteiselt küsima, kuidas on võimalik, et selline imeline meistriteos müüakse nii odavalt. Kui vanamees mängimise lõpetas ja viiuli tagasi kohvrisse pani, avastasid korraga kõik saalisolijad, et peavad selle kauni instrumendi endale saama. Viiul müüdi 10 miljoni dollariga.

Iga inimene on huvitatud sellest, mida teised temast arvavad. Tahame teada saada, mis on meie väärtus ja kui hinnalised me oleme. Teadlased on välja arvutanud inimese hinna lähtuvalt inimkehas leiduvatest keemilistest ühenditest, mis teevad ühe inimese väärtuseks umbes 3-5 eurot. Majandusspetsialistid aga peavad inimest oluliselt hinnalisemaks, võttes aluseks tema produktiivsuse, tööjõu ning toodetava energia. Nende arvates võib inimese väärtus küündida 5 miljonist kuni 9 miljoni euroni.

Ma tean, et see ei ole päriselt vastus meie südames peituvale küsimusele meie väärtuse kohta. Inimese väärtus tuleb esile just nii nagu sellel viiulil – alles siis, kui tekitame muusikat. Mitte sõna otseses mõttes, vaid ülekantud tähenduses: millist meloodiat meie elu tekitab? Kas oleme pidevalt turtsakad, ülbed ja pessimistlikud ning imestame siis, et miks meist lugu ei peeta, või jagame oma lähedastele armastust ning oleme lahked ja abivalmis?

Nii nagu viiul ise ei saa endast esile tuua kauneid helisid, tunned võib-olla ka Sina, et Sul ei ole jõudu oma ligimesi armastada ning et ennekõike vajad Sa ise armastust. Viiul hakkab tõeliselt kõlama alles siis, kui see on meistri käes. Ka inimese Elu algab tõeliselt alles siis, kui see on Looja kätesse usaldatud. Jumal on inimese on loonud ja Tema tunneb meie väärtust kõige paremini. Ta on iga inimese kujundanud ainulaadseks ja imeilusaks pilliks, et maailm võiks saada kaunimaks ja paremaks paigaks. Jumal kutsub Sind kõigepealt enda juurde, et Sina võiksid kogeda Tema armastust, ükskõik milline Sa oled, ükskõik mida Sa oled teinud, ükskõik mida teised Sinu kohta ütlevad. Jumal tunneb Sind ja Jumal armastab Sind! Ta soovib, et ka Sinu elu võiks olla kaunilt kõlav meistriteos.

Sa oled Jumalale hindamatult kallis!

Teid pole lunastatud kaduvate asjadega, hõbeda või kullaga teie tühisest esiisadelt päritud eluviisist, vaid Kristuse kui laitmatu ja puhta Talle kalli verega. 1Pt 1:18-19

Joel Reinaru
Plussi peatoimetaja

KuulutajaAastad mööduvad ja seda on kombeks tähistada. Nii tegi ka Valga Betaania kogudus oma aastapäeval. Umbes pooleteiseks tunniks sai Valga kultuurimaja fuajee Jumala austamise paigaks. Lauljad Soome nelipühikirikute meeskoorist kiitsid akustika väga heaks. Me ei tea, kas nelipühapäeval lauldi, küll aga räägiti siis Jumala suuri asju (ap 2,11). Laul on kindlasti üks võimalusi nendest kuulutamiseks. Taevasel jumalateenistusel on laulul oma osa (ilm 5,9;15,3). Niiei peaks ka maised kirikukoorid vaikima. Kahjuks on ühine meestelaul muutunud haruldaseks. Nelipühade tähistamisega ei peaks kogudustes tööhooaeg lõppema, võib-olla ainult muutuma. Suvel on lihtsalt võimalused teistsugused. Soojad ilmad meelitavad kirikuseinte vahelt välja. Ja väljaspool pühakodasid on palju niisuguseid inimesi, kes sõnumit Jeesusest vajaksid. Hea, kui kristlaste laulud ja kuulutus nendeni jõuaksid. „Kristuse sõna elagu rikkalikult teie seas, kõiges tarkuses õpetage ja manitsege üksteist psalmide, hümnide ja vaimulike lauludega, laulge kogu südamest tänulikult Jumalale!“
(Kl 3,16).

Loe rohkem Kristlikust lehest "Kuulutaja": Kristlik leht Kuulutaja internetis

Tõnu Lehtsaar - Südamekool„Südamekool“ on sümbolistlik lugu eneseleidmisest. Erinevad tegelaskujud väljendavad selle teekonna võlu ja valu. Oma südame leidmisel on vaja enesekindlust, julgust valida oma tee. Südame tõde on isiklik tõde. Oma südame hääle kuulamine on tähtsam, kui võõra pilli järele tantsimine. Raamat on pühendatud neile, kelle süda valutab. Nii nagu iseendaks saamine on väga isikupärane, jätab tekst igale lugejale võimaluse tõlgendada kirjapandut omal viisil.

„Südamekool“ on sümbolistlik lugu eneseleidmisest.

Teose tegevus toimub erinevates plaanides ja aegades, mis raamistavad ja kirjeldavad inimese eneseotsingut. On ju enese otsimine midagi, millega rohkem või vähem tegelevad kõik inimesed alati ja igal pool.

Eneseleidmine tähendab südamevalu. Endani jõudmiseks on vajalik iseennast, teisi ja elu enda ümber südamega võtta. Kui miski on südamesse võetud, siis seda niisama lihtsalt välja ei saa. Kui südamesse võetut südamest välja ajada, välja lükata või välja kangutada, siis asi kipub minema koos tükiga südamest. Eneseleidmisel tuleb õppida, keda ja mida südamesse võtta.

Südameasjadega on nõnda, et neid lõpuni mõista on väga raske. Südame tõde on isiklik tõde. Oma südame leidmisel on vaja enesekindlust, julgust valida oma tee. Südame tõde on isiklik tõde. Oma südame hääle kuulamine on tähtsam, kui võõra pilli järele tantsimine.

Vaid ennast leidnu saab olla vaba ja õnnelik. Kummalisel kombel tähendab eneseleidmine sageli oma egost loobumist ja enda taasleidmist millegi suurema ja tähendusliku osana. Tõelisele pühendumine annab tuge ja juhatab teed iseenda ja valguse poole.

Kust on võimalik saada seda raamatut?

Raamat on kättesaadav erinevatest raamatupoodidest üle Eesti:

* Südamekool Raamatukois

* Apollo - Südamekool

* Rahvaraamat - Südamekool

Eestikeelne väikegrupi materjal - Erakordne naineSelle aasta alguses kasutasin oma väikegrupis inglisekeelset materjali “The Significant Woman”. Olin sellest, kuidas Jumal minu enda ja terve meie grupi naistes selle kursuse jooksul töötas, lausa vaimustunud! Meie grupi väga positiivne kogemus julgustas mind asjaajamist ette võtma, et see kursus saaks eesti keelde tõlgitud ja kenasti trükitud. Nüüdseks on sama kursusega alustanud juba mitu gruppi üle Eesti. Loodan ja palvetan kogu südamest, et “Erakordse naise” kursus võiks innustada paljusid Eesti naisi olema Jumalaga väga lähedases osaduses ja elama tähendusrikast elu!

Mis teeb “Erakordse naise” kursuse eriliseks? „Erakordne naine” on piibellikel printsiipidel põhinev väikegrupi materjal, mis on loodud naiste jaoks, kes otsivad oma elule sügavamat tähendust.
Piibli tõdede, põnevate ülesannete ja isikliku arengu harjutuste abil ning grupikaaslaste toel saavad
naised õppida hindama oma unikaalsust ja väärtust Jumalas, avastada oma ande ning tegeleda põhiväärtustega, panna paika piire ja mis tähtsaim – värskendada (või alustada) lähedast suhet Jumalaga.

“Erakordse naise” grupis osalejad jagunevad mentorpaarideks, et üksteise eest palvetada ja aidata kursusel õpitut ellu rakendada.

“Erakordse naise” grupis osaledes saavad naised lugeda ja täita oma isiklikku õpperaamatut. Õpperaamatusse kirjutatud mõtted ja vastused aitavad igal naisel avastada, mis on tema isiklik kutsumus ja missioon, tema eriline osa Jumala plaanis.

Eesti keeles on saadaval osaleja õpperaamat ja juhendaja käsiraamat, milles on lisaks õpperaamatu tekstile põhjalikud ja praktilised juhtnöörid kursuse läbiviimiseks.

Kust saada endale "Erakordne naine" materjale?

Kui soovid “Erakordse naise” kursuse kohta rohkem infot ja/või väikegrupi materjale tellida, kirjuta See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Vaata klippi "Erakordne naine" esitlusest Olümpia hotellis

Lõpetage palvetamine! – dr. Stephen R. Crosby „Sword of the The Kingdom“ 24.09.2012 /tõlgitud lühendatult „Quit Praying“ swordofthekingdom.com/

Me ei pea palvetama nende asjade pärast, mida Jumal oma sõna läbi on juba selgesõnaliselt ilmutanud. See on enamikule teist kindlasti kuum uudis. Ometi on seda printsiipi regulaarselt eiratud teist enamiku poolt ja kuritarvitatud paljude heatahtlike ja mõningate mitteheatahtlike usklike poolt.

On kohatu palvetada kui Jumal ootab meilt tundlikku kuulekust. Ma kohtun regulaarselt kristlastega, kes kasutavad pseudo-vaimulikku palvekatet, et varjata oma meele-parandamatust, iseenda tahet, mässumeelt, sõnakuulmatust ja hirmu tundmatu või selle ees, mida nad ei saa kontrollida ja valitseda. Hirmunud „kontrollijad“ ütlevad alati, et „meil on vaja rohkem palvetada“ ja seda muidugi neile soodsamas suunas.“Prohvetlike“ usklike hulgas esineb erilist vaenamist. Sellega mõtlen ma kristlasi, kes nii nagu mina, usuvad, et Jumala häält võib lunastatud inimliku vaimu läbi endiselt kuulda ja eristada. Suletud kaanon ei tee Jumalast tumma.

Usklikud toimivad tihti manipulatiivses vaimus kui nad ütlevad et: „Ma olen palvetanud selle pärast ja Jumal on mulle öelnud, et ma pean ....“ See ei ole vastastikuse respakti ja dialoogi keel. See on vaimulik ultimaatum, vaimulik väljapressimine. On võimatu suhelda inimestega, kes kasutavad sellist keele tüüpi, ilma üle astumata kogu nende palveelu ja enesetaotlusliku vaimulikkuse. Kuidas saame meie võistelda Jumalaga? Kuidas saan mina või saad sina anda mingeid lähteandmeid inimestele, kes usuvad, et Kõigeväeline on ilma kahtluse varjuta neile rääkinud? Sa ei suuda jõuda hingeni, kes on end lukku pannud väljendiga: „Jumal ütles mulle.“

See on tavaline karismaatiline zargoon, mida kasutatakse, et hoida teisi neist neile mugaval distansil ja õigustada end juhul, kui mingi arvamus millegi tegemiseks võib üles kerkida meie peas. Te ei pea palvetama kas hüljata oma naist või mitte, tegelda maksupettusega, omada suhet või teiste selliste tobeduste pärast. Vastus on EI! Lõpeta palvetamine!

(+ näited erinevatest olukordadest)

Need ei ole mitte üksikud juhtumid. Inimesed, teil ei ole võib-olla mingit aimu sellest korruptsioonist ja nõmedusest, mis toimub suletud uste taga „liidrite tasemel.“ Paljude põhjuste seas vajab see viis kuidas me oleme käitunud „juhtkonna“ suhtes põhjalikku ülevaatust.

Te ei pea palvetama mõningate asjade pärast. Vastus on EI ja kui niinimetatud „linna väravahoidjad“ on nii kanapimedad ja teadmatuses .... siis mida võib see öelda kõikide meie pretensioonide kohta nende vaimuliku tähtsuse, selle ja teise „lõiketeraks“ või vaimulikuks „väravahoidjaks“ olemise osas? Milline ekskrementide kuhi.

Paludes tundide viisi, et Jumal tooks „ärkamise“, päästaks hingi või mis iganes me tahame, et Ta meie heaks teeks, on kasutu kui Tema on nõudmas meeleparandust või lepitust. See on ka osaliselt õige, mis puutub inimeste vahelistesse suhetesse. Kergem on rääkida ja palvetada ühtsuse ja ärkamise pärast, kui olla ehtne ja esiteks tegelda lõhedega suhetes, mis takistavad ühtsust!

Isiklikust ristilöömise kogemusest läbiminekul ei aita teiste palved, mis on mõeldud õnnistamiseks ja selle vältimiseks. Usklikud, mittepühitsetud armu ja kaastunde anniga, eksivad selles sageli. Sentimentaalsed palved, mis baseeruvad olukorde inimlikul analüüsil ja hingelisel igatsusel hoida inimesi raskuste eest, on tihti vastuolus Jumala lunastavate eesmärkidega. Me peame alati palvetama tarkuses ja kooskõlas Jumala perspektiividega. Kuna me ei tea kuidas palvetada, siis just seetõttu asub meis Püha Vaim – õpi tundma Teda ja lase Temal palvetada sinu läbi.

Lõputu palvetamine ühe ja sama probleemi pärast või pendeldav tegutsemine võib olla katteks uskmatusele, passiivsusele, hirmule, pelglikkusele ja ustavuse puudumisele. Kuna Jumal nimetab usku teoks, siis on kohatu jätkata palvetamist. Tegutse ja ära palveta!

Mooses Punase mere ääres on selle kohta klassikaline näide. Seistes silmitse võimatuga, hüüdis ta Jumala poole. Jumal noomis teda tema palvete tõttu ja veenas teda kasutama seda, mis oli tema käes. Moosese sau võib esindada paljusid asju: meelevald, võidmine jne. Lihtsalt see esindas seda, mis talle oli juba antud ja mis oli effektiivne ja läbi proovitud. Uskliku jaoks on see Jumala Sõna, tema sees asuv Vaim, meie ühendus Temaga ja üksteisega ja meie kindlustunne Tema poegade ja tütardena.

Kõhklemine/ebakindlus ja otsustamatus ei ole Vaimu viljad – parem olla julge ja otsustav, mis kompenseerib vead, kui et olla paindumatu ja õige tagantjärele! Otsustamatus on otsus. Jumala julgustus Joosuale polnud „ole ettevaatlik ja hoolikas“, pigem oli see „ole julge ja tugev.“ Inimesed, kes nõuavad „rohkem palvetamist“ võivad olla alistunud inimlikule (või deemonlikule) vaimule, mis nõuab absoluutset kindlust igas üksikasjas enne kui usus välja astuda. See on perfektsionismi religioosne manifestatsioon, kohitsetud vaim, mitte jumalik voorus. Usus käimise tee sisaldab alati teatud ebamäärasust ja riski.

Mis iganes põhjustel on paljud koguduses/ekklesia/ selles osas tõsiselt kahjustatud. Muutus, risk ja Jumalale ustav olemine on rohkem kui nad emotsionaalselt, vaimulikult, psühholoogiliselt ja kultuuriliselt suudavad käsitleda. Kui konfronteerida neid usule vastamise nõudega, siis see mõjutab neid isiklikult ja nende kannatused on lähedal isiksuse desintegratsioonile. Need armsad inimesed peavad saama abi, tervenemist ja vabastamist, kas siis suveräänselt otse Jumalalt või siis kompetentsete teenistuste vahendusel.

Pragmatism on kogudustes tihti maskeerunud tarkuseks. Paljude usklike meeled on sügavuti immutatud maailmaliku ja kultuuriliselt tingitud tarkuse, mõistlikkuse ja ettevaatuse põhimõtetest, mis esinevad jumaliku voorusena. Maailma tarkus on saatanlik ja ülemäärane ettevaatlikkus on hirmu kaitsev mantra.

Jumalik tarkus ja usk on kaks kehtivat piibellikku voorust, alahoituna jumaliku disaini pinges. Need on nagu tuulelohe ja nöör: tarkus on nöör, mis võimaldab usu tuulelohel tõusta ja püsida parajal kõrgusel. Usu tuulelohe hoiab ära, et tarkuse nöör ei oleks maaga seotud. Terve kristlus nõuab mõlemat.

Ometi on Uues Testamendis peamine usk, kui ülim ja igavene voorus. Usk on tooraine, millest on puudus ja mida Jumal otsib oma inimestes maa peal. Kui me peame eksima, siis parem eksi julge usuga – see on see, mida Jumal otsib.

Sobimatu palve on lihtsalt lihaliku meele mäss Jumala vastu, maskeerituna religioosse rämpsuga. Seespool toimiv risti töö ja sees olev Püha Vaimu and on Jumala varustus ja abinõu. Jüngrid palusid Isandat õpetada neid palvetama (Lk 11:1-13). Ta lubas, et Isa annab lõppude lõpuks Püha Vaimu, kui me järjekindlalt seda Temalt palume. Meis on sama kindlustunne ja veel rohkem, sest Õpetaja ja palve Vaim on nüüd meie sees, igavesti kuni ajastu lõpuni.

Lõpetagem mõtetused! Pangem kinni ülivaimulik kõnepruuk. Olgem ehtsad inimesed ja ärgem katkem oma sõnakuulmatust palvetega.

Dr. Stephen R.Crosby

www.swordofkingdom.com

Reklaam