Täna algab juutidel uus aasta ehk Rosh ha-Shana

Iisrael
Tüpograafia

Juutidel algab Rosh ha-ShanaTäna, 28. septembri õhtul päikese loojangu ajal algab juutide jaoks kõikjal maailmas Rosh ha-Shana. Tõlkes tähendab see aasta pea ehk aasta tipp või kõrghetk ning seda tähistatakse juutide religioosse kalendri järgi tisreikuu esimesel ja teisel päeval. Juudi kalendri järgi algab siis uus aasta, mis on 5772.-ne aasta. Juudid usuvad, et sel päeval loodi Aadam – esimene inimene. Kuna juutidel on kuukalender, siis nii Rosh ha-Shana kui ka teised juudi pühad on liikuvad pühad.

Pärimuse järgi on taevas suur raamat, kus on kirjas kõigi inimeste nimed. Jumal märgib kõigi nimede taha sellel päeval, mis teda eeloleval aastal ees ootab. Aastavahetuse paiku üksteist õnnitledes ütlevad juudid: Saagu teile kirja pandud ainult head. Samuti tähistatakse juudi traditsiooni kohaselt Rosh Hashana pühadega iga-aastast meenutust sellest, et Iisraeli Jumal on Maailma Kuningaks. Ning selle püha ajal juudi rahvas taaspühendab ennast kui selle kuninga ustavaid teenreid.

Piiblis ei nimetata neid pühasid Rosh ha-Shana’ks. Piiblis osutatakse neile pühadele nimega Yom ha-Zikaron (meeldetuletuspäev) või Yom Trua (sarvepuhumise päev). Neist pühadest on juttu 3. Moosese raamatus 23:24-25. Üheks tavaks nende pühade juures on jäärasarve puhumine sünagoogides. Shofar on tehtud jäärasarvest ning sellel on nende pühade tähistamisel suur roll. Sarve puhutakse 100 korda ja selle eesmärgiks on äratada kuulaja "unest" ning anda teada tulevasest kohtumõistmisest. Rabide õpetuses nimetataksegi Rosh Hashanad samuti "kohtumõistmise päevaks". Järgneva kümne päeva jooksul toimub suur enesesse vaatamine ja palutakse andeks tehtud eksimused. Rosh Hashana on niiöelda esimene "aukartuse" päevadest, millega algavad kümme meeleparanduse päeva. Seega – uus aasta ei ole väga rõõmus püha, vaid mõtlik – selguse otsimine suhetes Jumalaga. Traditsioonilised uue aasta palved sisaldavad Jumala, kui Kuninga ja Kohtumõistaja poole pöördumist. Uusaasta pidustused lähevad sujuvalt üle paastumiseks, millele järgneb veidi hiljem aasta kõige suurem püha – Yom Kippur (lepituspäev). Need on juudi kalendri kõige pühamad päevad.

Rosh ha-Shana ajal ei ole lubatud tööd teha ja suurem osa päevast veedetakse sünagoogis. Iisraelis on käesoleva nädala neljapäev ja reede (ning kohe sinna otsa laupäev kui nagunii shabatipäev) shabatiga võrdsustatud päevad, st. et asutused on suletud, ühistransport ei liigu, ning loomulikult ei toimu koolides õppetööd ega aega mingeid äriasju.

Tähistamisel on oluline osa traditsioonilistel toitudel. Üheks traditsiooniliseks roaks Rosh ha-Shana õhtusöögil on õunad meega, mis sümboliseerib magusat aastat. Lootust magusaks algavaks aastaks näitab ka magusate puuviljade, küpsetiste ja kommide söömine. Söökidest ja jookidest sobib üldisemalt kõik, mis on magus. Tüüpiline shabati-leib „challa“ on selle päeva puhul tavalise pikliku saia asemel aga ümmargune, sümboliseerides aastaringi.

Sõna "mesi" (heebrea keeles "dvash") on Tooras mainitud 48-l korral. Mee kasutamisel piduroogade koostisosana on hulgaliselt loovaid võimalusi. Mitte kuskil ei ole retseptide valik nõnda suur kui Iisraelis, kus uusaasta peolaualt võib leida toite kogu juudi maailma neljast nurgast. Lisaks meele ja tavalistele õuntele süüakse ka palju granaatõuna. Ent juutide toidulaual võib Rosh ha-Shana ajal kohata ka väga huvitavaid roogi, näiteks: meega glasuuritud väiksed sibulad, ingveritort, „tzimmes“ ehk porgandid, mis meenutavad umbes poole sentimeetri paksusteks ringideks lõigatuna münte – täielik jõukuse sümbol. „Baklaav“ on hõrgutis, mis pärineb Lähis-Idast, aga mida hinnatakse ka slaavi maades. See on võitaigen, millesse on asetatud pähkli- ja kaneelisegu, on seejärel lõigatud väikesteks kuubikuteks. Ja kui need on just ahjust küpsemast võetud ja alles kuumad, valatakse neile peale meesegu.

Rosh ha-Shana ehk juutide Uus aasta alustab ligi kuu aega kestvat pühade perioodi. Pärast kahte uusaasta päeva, järgneb 2.- oktoobril Gedalia paastupäev, millega meenutatakse juutide vangiviimist Nebukadnetsari ajal. Sellele järgneb Yom Kippur, suur lepituspäev, mis on tänavu 8.-ndal oktoobril. Sellel päeval läks ülempreester korra aastas Templis kõige pühamasse paika ohverdama. Ning terve nädala 13.-ndast kuni 19.-nda oktoobrini, tähistab Iisrael Lehtmajade Püha. Otsekohe pärast Lehtmajade pühi, 20.-ndal oktoobril tuleb Shmini Atzeret ehk palvetamine vihma eest ja järgmisel päeval Simchat Tora, rõõm Torast, mis lõpetab sügisese pühade perioodi.

Traditsiooniline heebreakeelene tervitus uueks aastaks on "Shana tova", mis tähendab "Head aastat" või samuti soovitakse sageli üksteisele "Shana tova u-metuka", mille tähendus on: "Head ja magusat aastat!"alt

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS