Miks ma kasutan sisuhaldussüsteem Joomla!-t?

WWW
Tüpograafia

Ma olen kasutanud ja uurinud ning katsetanud enamikke suuremaid ja ka mõningaid väiksemaid tegijaid CMS vallas. 2000 a. algus aastail võimutsesid post- ja php-nuke.. mina valisin peale katsetamisi php-nuke'i, kuna piisavalt suure entusiastide pagasiga tuli sellele süsteemile pidevalt süsteemitäiendusi, uudset tehnoloogiat, turvavigade parandusi, väga palju erinevaid mooduleid, mida sai olenevalt ehitatavast veebilehest endale valida ning mis väga oluline - palju erinevaid kujundusi. kujunduse tegemine cms'ile polegi alati väga lihtne ja see on üks oluline argument.. või siis kui palju on saadaval erinevaid kujundusi kasutatavale CMS'ile, et kui ise ei oska või ei viitsi või pole aega selleks. ning see, kui palju on valmiskujundusi mingile süsteemile oleneb sellest, kui lihtsaks on ühe süstemi kujundusesüsteem ning selle valla võimalused. Php-nuke pakkus palju erinevaid lisavidinaid ning tal oli ka päris suur arendusmeeskond tolle aja kohta ning ka hunnik entusiaste, mis andsid mulle turvatunde, et kui midagi süstemil juhtub, siis mul on kust abi otsida või siis, et peagi on oodata miskit täiendust, kuna ka teistel paljudel kasutajatel on sama probleem. Räägin seda sellepärast, et ideaalset süsteemi pole olemas. igal süsteemil on omad puudused, seega on ülioluline kui elujõuline meeskond ning entusiastide ring on mingi süstemi taga. PHP-nuke häda seisnes aga selles, et ta jäi üsna kiirelt ajale jalgu, kuna uudsem veebitehnoloogia oma uute mugavate tekstisisestus-, artikli-, pildi- ja kujundushaldurite ning laiemate administreerimisvõimalustega võtsid võimust. PHP-nuke osutus kujundamise osas üsna rohmakaks, eriti, kui tahtsid mõnda väiksemat ja väga omanäolist veebi teha. Seega siirdusin uutele jahimaadele ning leidsin ühe väikese ja hästi kiire ning päris hea haldamis- ja kujundamisvõimlustega süsteemi aga mis kiratses meeskonna ja lisavidinate nappuses.


Peale mõningaid katsetamisi jõudsin Mamboni, kõrvalt vaatasin ka typo't ja drupalit, mingid lehed olen isegi teinud drupaliga aga mitte midagi tõsist, mis praegu üleval oleks. Mambo osutus peaaegu ideaalseks! Typo jäi kohe kõrvale, kuna installmine ja ülesseadmine ei olnud väga mugav ning ei paistnud ta ka kuidagi väga hiilgavat arengu osas, samas paljud suured kasutavad typot, kuigi ka vahetavad oma süsteeme välja. Drupal tundus mõnusalt väike ja kiire ning kujundusi nagu on ja meeskonda ning entusiaste ja lisavidinaid ka nagu on aga midagi sealt jäi puudu. näiteks, kui panna otsingusse joomla või mambo templates või drupal templates, siis tuleb välja, et joomla / mambo platvormi eelistavad kujundajad rohkem. aga veel enam, joomlal on veel suurem entusiastite kogukond ning ka meeskond on väga asjalik ning meeletuhulk lisavidinaid on olemas, mida kasutada..igasuguseid kõikvõimlikke asju on olemas. näiteks, kui ma teen mingi veebi ja minu vajadused veebi osas kasvavad, siis Joomla platvormile ma leian vajaminevad lisavidinad valmiskujul üsna suure tõenäosusega, kuid drupaliga jään üsna hätta, isegi kui see drupal algul tundus piisav. drupal pole kujundate ning lisavidinate tootjate jaoks kõige populaarsem, tõenäoliselt tuleneb see sellest, et pole nii palju kasutajaid ning sellel on omad põhjused, miks see nii on. Joomla administratsiooni pool on võimekam ning loogilisem, eriti 1.5 versiooni joomla oma, sest selle versiooni oma lööb ka lihtsuse ning läbimõeldusega. Seega olen ikka ja jälle Joomla/mambo süsteemi kasutama jäänud, vahel olen ka uuemaid trende siit sealt vaadanud, et kursil püsiks aga hetkel on Joomla tipp, mida on tunnistanud ka igaaastane CMS Awards auhindade välja andmine. Joomla on võitnud päris mitu aastat.

Drupal iseenesest peaks olema isegi avatum platvorm igasugustele edasistele programmeerimistele oma koodilihtsuse ja korrektsuse tõttu aga jah, kui pole piisavalt mugav tavakasutajale lõppprodukt, siis pole mõttet ka progejatel sinna midagi toota, seega selles osas on Joomla võidukam olnud ning seetõttu ka tohutu arengu teinud. Drupal on aastaid üsna sarnane püsinud, kuid Joomla ümber on igast aegu olnud. Algul oli Mambo, mis oli tasuta, kuid oli kontrollitav ja sponsoreeritav Miro poolt ning kui Miro mehed tahtsid rohkem teenima hakata ja koodi kinnisemaks muutma hakata, siis läksid Miro ja vabavara meeste teed lahku - Mambo kõrvale tekkis Joomla. Joomla on täiesti vabavaraline projekt, mis tähendab, et seda võib vabalt kasutada ja sellega oma vajadusi hirmu tundmata katta. varemgi on siin tasuta jagamised lõppenud, et sinu lemmiktoode muutub tasuliseks, GPL'i(vabavara litsents) puhul seda karta pole:) Drupal on ka GPL.

Ütleks siis, et Joomla on väga suure kasutajas- ja entusiastkonnaga süsteem, mis toob enesega kaasa suure hulga erinevaid kujundusi, mooduleid, komponente, erinevate teistesüsteemide sidumisvõimalused (näiteks Jooml+phpbb+gallery2. phpbb on foorum ja gallery2 on suur galerii süstem. selliseid siduvusvõimalusi on Joomlal erinevate süsteemidega mitmeid) ja veel toob see kasutajaskond kaasa suurema turvalisuse ning uute ideede tulva ning selle, et mul on kust abi küsida... ja mitte üks koht. Eestlastel on ka oma suht asjalik pesa aadressil http://joomlaest.com

Joomla erinevate lisavidinate kogu on nii suur, et sealt leiab kõike, mida vaja. Mänguritele on mängud ja edetabelisüsteemid, kinnisvara ja hotellipidajad ning autogurud leiavad sealt omad vidinad, veel on erinevaid kalendri, sündmuste, vormigeneraatoreid ning blogisüsteeme, annetussüsteeme, foorumid, galeriid, faili- ja dokumendihaldurid, allalaadimise keskused.. oh, neid on liiga palju, tuleb ise vaadata extensionite alt joomla lehelt. aga mis on hea nende juures, on see, et neid on lihtne lisada ja kustutada või ajutiselt kinni panna.

Sama lugu on kujundustega, neid on niiiiiiiiiiiii palju. On hunnik tasuta asju(all on lingid) aga ka tasulisi. Tasuliste osas kasutan kolme ettevõtte tooteid: Joomlart, Rockettheme, Templateplazza. Üldjuhul pakutakse sulle 35-75 dollari eest hetkel 40-60 profikujundust (koos algfailidega, mida saad siis ise muuta vajadusel), ning see 35-75 dollarit on miski klubitasu kolme kuu, poole aasta või aasta eest, mis tähendab, et nendel 40-60 kujundusele saad oma tasutud klubiaja jooksul tõmmata iga kuu veel 1-2 kujundust lisaks. Mina olen veebiehitaja ja minu tööd teeb sellised asjad väga mõistlikuks, kuid on ka meeletu hulk ägedaid tasuta kujundusi, mõned isegi nende samade tasuliste tootjate juures. info kujunduste kohta on joomla lehel.

Lõpetuseks ütleks veel, et kuigi Joomla on suurte võimalustega ning võiks arvata, et väikeste lehtede jaoks Joomla on liiga suur, siis mina kasutan Joomlat ka väikestel ja väheste vajadustega lehel, sest kõik mittevajalikud asjad saab lihtsalt väljalülitada ning lehe arenguvajadusel saab kiiresti mobiliseeruda smile.gif ning mind võlub ka administreerimise lihtsus ja suured kujundamise võimalused, seepärast kasutan ka isegi väikestel lehtedel.

Head kasutamist ja uurimist ning puurimist! smile.gif
---

KASULIKUD LINGID

Joomla!
http://joomla.org
Joomla! lisavidinad
http://extensions.joomla.org
Joomla! eesti kommuun
http://joomlaest.com
Galerii süsteem Gallery
http://gallery.menalto.com
Foorumi süsteem PhpBB
http://phpbb.com
Joomla! + Google Calendar
http://code.google.com/p/joomla-gcalendar
Gallery2 + PhpBB3
http://www.nukedgallery.net
Joomla! + PhpBB3
http://www.rocketwerx.com
http://www.jfusion.org/
Joomla! + Gallery2
http://www.gallery-addons.com/gallery_addo...g_gallery2.html
Galeriisüsteemide võrdlus Joomla suhtes
http://www.gallery-addons.com/gallery_addo...comparison.html
Kujunda ise oma Joomla!-t
http://www.joomlacssguide.com/index.php

Joomla kujundused, mida saab tasuta
http://www.google.ee/search?q=joomla+templates
http://joomla24.com
http://joomla-templates.com

Joomla! tasulised kujundused, mida mina kasutan
http://joomlart.com
http://rockettheme.com
http://templateplazza.com

Drupal
http://drupal.org
PHP-Nuke
http://phpnuke.org
Typo3
http://typo3.com

GPL eesti keeles
http://hasso.linux.ee/doku.php/eesti:litsentsid:gpl
GPL inglise keeles
http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS