Täna õhtul süüdatakse kõikjal Iisraelis lõkked

Iisrael
Tüpograafia

Lag Ba'OmerTäna õhtul süüdatakse kõikjal Iisraelis lõkked. Tegu on ühe "väiksema" juutide pühaga, mis kannab nime – Lag Ba`Omer. Selle püha tähistamine sai alguse rabi Akiva ajal teisel sajandil peale Kristust. Talmud väidab, et sellel päeval 2. sajandil lõppes kohutav katk, millesse suri 24 000 Rabi Akiva õpilast. Lag Ba´Omerit tähistataksegi selle mälestuseks, et katk lõppes. Päevadel enne Lag Ba’Omerit paastutakse ja leinatakse taga neid 24 000-t katkus hukkunut. Leina märgiks ei lõika inimesed sellel ajal oma juukseid, ei aja habet ega osta uusi riideid. Samuti ei planeerita selleks ajaks pulmi.

Lag Ba’Omer on ka rabi Akiva kuulsaima jüngri Rabi Shimon Bar Yohai surma-aastapäev. Tema on juudi müstitsisimi tuntuima teose „Zohar“-i autor. Kümned tuhanded religioossed juudid Iisraelis kogunevad tema matmispaika Meronis, Safedi linna lähedal.

Aga Lag Ba’Omerit tähistatakse lõkete tegemisega. Juba mitmeid nädalaid on vedanud lapsed Iisraelis ringi ostukärusid ja koguvad puid. Korjatakse kõike, mis põleb. Iisraelis teadupärast on puit väga hinnaline ja seepärast nähakse kõvasti vaeva, et juba varakult lõkketegemis-materjale hankida. Ehitusettevõtjad püüavad ära hoida seda, et innukad noorukid puidust laudu ja tellinguid ehitusplatsidelt laiali ei tassiks. Kui märgatakse, et kellegi aias seisab kasutu tool või laud või mõni muu puitese, siis kindlasti uuritakse võimalust, kas seda ei soovitaks ära anda. Täna õhtul süüdatakse kogu Iisraelis Lag Ba’Omeri lõkketuled ja inimesed lähevad välja grillima. Lag Ba’Omeri ajal on mõned inimesed kogu öö üleval.

Selle aasta Lag Ba’Omeri tähistamine on ka pisut teistsugune. Kuna Lag Ba’Omer langes sellel aastal pühapäeva peale, lõket tehakse aga püha eelõhtul, see oleks olnud laupäeva õhtul, siis andsid Iisraeli pearabid välja erilise korralduse. Vältimaks shabatiajal tule süütamist ja töö tegemist, mis on keelatud, kuulutasid Iisraeli rabid, et lõkete tegemine lükkub sellel aastal ühe päeva võrra edasi. Vastavasisuline rabide deklaratsioon loeti juba möödunud kolmapäeval Iisraeli raadios ette. Seega tehakse sellel aastal lõket laupäeva õhtu asemel täna õhtul, s.o. pühapäeval, 22. mail.

Allikad: Word Of Life Israel, Israel Today, Jerusalem Post

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS